Nowa Huta 40 lat temu, piątek, godz. 11
Czy jesteście gotowi na odkrywanie nowohuckich tajemnic? Muzeum Nowej Huty zaprasza na wyjątkowy spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca, w których w 1979 roku działy się rzeczy ważne, niekiedy dramatyczne, ale niezmiennie ciekawe. Był to rok, który obfitował w niezwykle wydarzenia - Hutnik został mistrzem Polski w piłce ręcznej, kombinat im. Lenina osiągnął apogeum swojego zatrudnienia i produkcji, na pomnik Lenina w al. Róż w kwietniu przeprowadzono zamach, a czerwcu do Mogiły przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II.
Miejsce zbiórki: restauracja „Stylowa” w alei Róż (os. Centrum C 3)
Zakończenie spaceru: klasztor w Mogile.
Tradycyjna muzyka irańska, Cafe Szafe, ul. Felicjanek, piątek, godz. 17
Muzyka irańska należy do najstarszych i najbardziej inspirujących tradycji muzycznych świata. Wielką rolę odgrywa w niej improwizacja. Dzięki temu, że powstawała na skrzyżowaniu kultur wyróżnia się szczególnym bogactwem i zróżnicowaniem.
Już w najbliższy piątek, 5 lipca, o godzinie 17 w Cafe Szafe będziecie mieli niepowtarzalną możliwość wejścia w muzyczny świat Baśni tysiąca i jednej nocy, do którego wprowadzi nas niemiecki iranista i muzykolog Thomas Ogger, od wielu lat grający na irańskich instrumentach, przede wszystkim na santurze, a także uznany badacz muzykologii perskiej.
Chodź zobaczyć! Targi na Barce, ul. Podgórska 16, piątek od godz. 11
Rośliny, dodatki do domu, plakaty, ubrania, zabawki, akcesoria dla dzieci - to wszystko będzie można znaleźć podczas dzisiejszych targów „Chodź zobaczyć!” na Barce przy ul. Podgórskiej,
„Lato”, taras Kina Agrafka, piątek, godz. 21.30
Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne losy leningradzkich muzyków.
FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
