Czysta, stabilna i dostępna cenowo energia jest filarem rozwoju gospodarczego. Jak zmieniać gospodarkę oraz sektor energii na zrównoważone dbając o konkurencyjność? Na jakim etapie jest transformacja energetyczna w Polsce?
W środę 23 kwietnia rozpoczął się XVII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W tym roku w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. bezpieczeństwo i energetyka. Oba obszary silnie związane są z gospodarką, której rozwój uzależniony jest od sukcesu transformacji energetycznej. Podczas panelu „Zielona energia, zielona gospodarka” eksperci starali się namierzyć miejsce, w którym jesteśmy i punkt, do którego powinniśmy zmierzać, aby skutecznie przejść przez proces transformacji.
Grzegorz Kinelski, Prezes Zarządu Enea, zauważa, że w tej kwestii jesteśmy jednocześnie w dobrym i złym miejscu.
- Na najbliższe 2-3 lata jest bardzo dobrze, bo jesteśmy przygotowani. To czas, w którym wiemy, co będzie i jak będziemy się transformować, ale nie wiemy, co będzie za 3-5 lat, nawet w perspektywie 10-letniej. To wszystko rzeczy do przepracowania i ustalenia – stwierdza Grzegorz Kinelski.
W ocenie Mariusza Kondraciuka, Dyrektora Branży Smart Infrastructure w Siemens Polska, w krajowym myśleniu o transformacji brakuje dwóch elementów: bezpieczeństwa i konkurencyjności polskich przedsiębiorców.
- Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne w obszarze wytwarzania i rozproszenia tych źródeł, natomiast jeżeli chodzi o konkurencyjność przedsiębiorstw, to kwestia odnalezienia się na polskim rynku – zauważa Kondraciuk.
W tym wszystkim jest jeszcze jeden, właściwie kluczowy komponent, a mianowicie cyfryzacja.
- To bardzo złożony temat, który wymaga orkiestracji szeregu różnych elementów: regulacji, inwestycji, współdziałania narodowych championów i sektora prywatnego oraz co bardzo ważne, transformacji cyfrowej. To wszystko razem ma szansę odnieść sukces - mówi Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska.
To element, który może być decydujący dla efektywności nowego systemu energetycznego.
- Z czasem rynek energetyczny metaforycznie będzie przypominał giełdę online. Ktoś będzie sprzedawał energię z fotowoltaiki, a ktoś energię z wiatru. Gdy wykorzysta wyprodukowaną przez siebie energię, nadwyżkę energii będzie mógł sprzedać do sieci. To będzie się działo na zasadzie wymiany danych – podkreśla Ryszard Hordyński.
Na kwestię konkurencyjności zwrócił uwagę Jacek Leonkiewicz, Prezes Zarządu TDJ.
- Wydaje mi się, że żywiołowość, która była na początku procesu transformacji teraz się cywilizuje i ważne, żebyśmy po tych pierwszych latach wyciągnęli właściwe wnioski i dobrze przygotowali się na kolejne lata – analizuje Leonkiewicz.
Niepewność związana z tym, jakie wyzwania pojawią się w następnych latach, w ocenie Grzegorza Lota, Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia, jest zupełnie naturalną sytuacją w procesie transformacji.
- Transformacja to proces - a jak to bywa z procesem, który wciąż się rozwija, kolejne dni pokażą, dokąd nas zaprowadzi. Bardzo się cieszę, że wszyscy jesteśmy w tym procesie, a to, że mamy poczucie niepewności, oznacza, że wyszliśmy ze strefy komfortu – zauważa Grzegorz Lot. – Ta zmiana musi się zadziać, nie ma już możliwości, by ją zastopować, a ci, którzy będą to chcieli zrobić, znikną z tego rynku – dodaje.
Jak przekonuje, Wiceprezes ING Banku Śląskiego, jak na razie proces transformacji energetycznej w Polsce jest zaawansowany na poziomie 40. proc.
- Nie jesteśmy jeszcze w połowie tego procesu. Pozytywnym sygnałem jest to, że w tych 40. proc. udało nam się naprawdę wiele zrobić. Oddolnie udało się uruchomić transformację energetyczną: fotowoltaikę, farmy wiatrowe na lądzie, oczywiście na tyle na ile pozwalały regulacje, a także farmy wiatrowe na morzu. To są bardzo wartościowe doświadczenia – przekonuje Michał H. Mrożek.
Dodaje przy tym, że te projekty wypozycjonowały bardzo skutecznie polski rynek energetyczny na globalnym rynku finansowym, w oparciu o który będzie potrzebne finansowanie kolejnych projektów. W jego ocenie wyzwaniem nadchodzących lat będzie równoległe finansowanie kolejnego etapu transformacji energetycznej z inwestycjami w obronność.
Joanna Orłowska, Członkini Zarządu i Dyrektor Finansowa Grupy Veolia w Polsce przekonywała, że w jej ocenie znany jest strategiczny kierunek dalszej transformacji energetycznej, ale żeby doszło do jej realizacji potrzeba zabezpieczyć odpowiednią legislację i finansowanie.
- Trzecią rzeczą jest to, że musimy to wszystko jeszcze wykonać. Patrząc na olbrzymie plany inwestycyjne wielkich koncernów energetycznych, pojawi się konkurencja o wykonawców – zaznacza Joanna Orłowska.
Gustaw Szarek, Partner, Lider Praktyki Energii Elektrycznej i Gazu W Europie Środkowo-Wschodniej w McKinsey & Company w Polsce zwrócił uwagę na to, że choć proces transformacji wciąż jest w toku, to już teraz w polskiej energetyce zaszły olbrzymie zmiany.
- Pięć lat temu mieliśmy system oparty de facto w ponad 80. proc. na wytwarzaniu z węgla, a patrząc na terawatogodziny, będziemy mieli za 10-15 lat system oparty o energię z odnawialnych źródeł, co pokazują praktycznie wszystkie procesy modelowania – podkreśla Gustaw Szarek.
Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.