Dokument końcowy COP24 opublikowano 15 grudnia po godz. 23.
Konferencję kończącą COP24 przesuwano kilkakrotnie. Na początku miała rozpocząć się o godz. 12, później o godzinie 14., 18., a skończyło się na 21.30. Na sesji plenarnej Michał Kurtyka, prezydent COP24, pytał o sprzeciw w danych punktach końcowego dokumentu.
PISALIŚMY:
COP24 Katowice bez porozumienia. Prezydent Duda: Mamy nadzieję
COP24: Antynagroda Skamielina Roku została przyznana w tym roku Polsce. Dlaczego?
Co dziwiło na COP 24? Subiektywny ranking DZ ZDJĘCIA
Mimo to udało się sfinalizować sprawę. Ogłoszono przyjęcie dokumentu końcowego.
- W obliczu braku głosów sprzeciwu decyzja zostaje podjęta - powiedział Michał Kurtyka.
Zobacz zdjęcia:
Zadaniem poszczególnych państw uczestniczących w COP24 będzie podjęcie działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza lub 1,5 stopnia Celsjusza, czyli powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. W porozumieniu zwrócono też uwagę na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.
Kilkanaście dni intensywnych prac przyniosło efekty w postaci domknięcia poszczególnych obszarów zasad realizacji Porozumienia paryskiego, zawartego w 2015 roku. W ciągu dwóch tygodni przedyskutowano cały szereg kwestii – zarówno zasadniczych, jak też bardzo szczegółowych i technicznych – składających się na skomplikowany i trudny dokument. Wśród nich znalazły się m.in. finanse, transparencja czy adaptacja.
COP24 Katowice: Stoiska państw, krajów i organizacji. Kto za...
- Pracowaliście nad tym pakietem przez trzy lata. Gdy mamy do czynienia ze stanowiskami blisko 200 Stron, nie jest łatwo dojść do porozumienia w sprawie umowy tak wieloaspektowej i technicznej. W tych okolicznościach każdy krok naprzód był wielkim osiągnięciem. I za to Wam dziękuję. Możemy być z siebie dumni – powiedział podczas sesji plenarnej podsumowującej szczyt Prezydent COP24 Michał Kurtyka. - Nasze wspólne wysiłki nie polegały jedynie na produkcji tekstów, czy bronieniu narodowych interesów. Kierowaliśmy się poczuciem odpowiedzialności za los ludzi i zaangażowaniem w losy Ziemi, która jest domem naszym i pokoleń, które przyjdą po nas – dodał.
COP24 w Katowicach. Pawilony krajów. Zobaczcie stoiska na sz...
W Katowicach, w ramach COP24, pojawiły się liczne głowy państw, szefowie rządów oraz blisko 100 ministrów środowiska i spraw zagranicznych z całego świata. Dzięki konsensusowi, jaki przy ich ogromnym zaangażowaniu osiągnęły Strony, Katowice stały się po Kioto i Paryżu kolejnym kamieniem milowy na drodze do zrównoważonej globalnej polityki klimatycznej. W Regułach Katowickich poszczególne Strony przyjęły ścieżki, którą każda z nich będzie podążać w zakresie intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu.
Zobacz także:
Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice
- Dziś mogę głośno powiedzieć – w Pakiecie Katowickim w zrównoważony, uczciwy sposób uwzględnione zostały interesy wszystkich Stron – mówił prezydent COP24 Michał Kurtyka. - Ale co ważniejsze, jego wpływ na świat będzie pozytywny. Dzięki niemu uczynimy wielki krok w kierunku realizacji ambicji zapisanych w Porozumieniu paryskim. Ambicji, które sprawią, że nasze dzieci spojrzą kiedyś wstecz na nasze dziedzictwo i uznają, że ich rodzice podjęli właściwe decyzje w ważnym, dziejowym momencie.
Z inicjatywy polskiej Prezydencji podczas COP24 przedstawiono również trzy deklaracje, które zostały szeroko poparte przez inne Strony. Już pierwszego dnia Szczytu COP24 prezydent Andrzej Duda ogłosił deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji.
ZOBACZ TEŻ:
Niepełny sukces na COP24 Katowice: zniknęła część ważnych zapisów
Jej przyjęcie było najważniejszym punktem Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów. Kolejnego dnia, przedstawiono wspólną inicjatywę Polski i Wielkiej Brytanii Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności, prezentowaną w obecności Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta COP24 Michała Kurtykę. Klimatu”.
W drugiej części szczytu ogłoszono deklarację „Lasy dla klimatu”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk, prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz Paola Deda reprezentująca UNECE.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Arnold Schwarzenegger w Katowicach
Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku
