Obecnie, przypomnijmy, na rynek Unii Europejskiej dopuszczone są trzy preparaty, firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Niewykluczone, że wkrótce do tego grona dołączy specyfik niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVac. Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła już proces wstępnego zatwierdzana preparatu przeciw COVID-19 niemieckiego koncernu. Mimo iż badania kliniczne nad szczepionką wciąż trwają.
CureVac pod lupą europejskich ekspertów
Decyzja o rozpoczęciu procedury bazuje na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych oraz klinicznych. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował, że sugerują one, iż szczepionka jest skuteczna pod względem wzbudzania w organizmie produkcji przeciwciał przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2. Sam preparat CVnCoV zostanie dopuszczony, jak tylko wszystkie wymagania zostaną spełnione. W praktyce oznacza to, że gdy uda się zebrać wystarczające dowody na skuteczność preparatu, producent będzie mógł złożyć wniosek o dopuszczenie specyfiku do użytkowania w Unii Europejskiej.
Eksperci z EMA wydają w tej sprawie swoją opinię. Formalnie decyzję podejmuje jednak Komisja Europejska.
- Masz którąś z tych chorób? Szczepionkę na koronawirusa otrzymasz szybciej
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Kto nie może zaszczepić się przeciw Sars-CoV-2? Te osoby muszą unikać szczepionki!
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
Co już wiemy o nowej szczepionce?
Szczepionka niemieckiej firmy CureVac jest oparta na technologii mRNA, podobnie jak preparaty Moderny i duetu Pfizer-BioNTech. Specyfik nosi nazwę CVnCoV i badania ostatniej fazy preparatu rozpoczęły się w grudniu. Ma mieć najmniejsze wymagania dotyczące przechowywania spośród specyfików typu mRNA. Może być przechowywany przez trzy miesiące w temperaturze +5 stopni Celsjusza, w temperaturze pokojowej będzie zdatny do użycia przez dobę.
Wymaga podania dwóch dawek. Wstępne wyniki badań spodziewane są jeszcze w I kwartale 2021 roku. Jeszcze w minionym roku Komisja Europejska zamówiła od koncernu 405 mln dawek preparatu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
