Terminarz szczepień na koronawirusa w Polsce
27 grudnia 2020 r. w Polsce rozpoczęła się akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności w etapie 0 szczepieni są pracownicy służby zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Niedawno podjęto decyzję, aby do tej grupy włączyć także rodziców wcześniaków.
W etapie 1 szczepionkę otrzymają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
Zapisy na szczepienia w tym etapie będą przyjmowane od 15 stycznia 2021 r., a same szczepienia mają się rozpocząć 25 stycznia 2021.
Szef KPRM: Szczepienia "grupy pierwszej" rozpoczną się 25 stycznia - zobacz wideo:
źródło: TVN24
Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione na koronawirusa wcześniej
W etapie 2 zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Na końcu, czyli w etapie 3 szczepionkę otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Jakie choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia na COVID-19?
Warte doprecyzowania są choroby przewlekłe, które umożliwiają szczepienie w etapie 2. Ich lista została zarekomendowana przez Radę Medyczną, ale Ministerstwo Zdrowia zastrzega, że wykaz będzie mógł podlegać aktualizacji oraz priorytetyzacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19.
Aby otrzymać szczepionkę wcześniej z powodu choroby przewlekłej, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do której się zaliczamy.
Zobacz listę chorób przewlekłych uprawniających do wcześniejszego szczepienia na COVID-19:
Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepi...
Zobacz też:
Uwaga! Jeśli odpowiesz TAK na któreś z tych pytań, nie zosta...
Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...
