Przedstawiciele spółki SyVento BioTech wskazują, że ostatnie cztery lata (pandemii i konfliktów geopolitycznych) pokazały znaczenie niezależności kraju w zakresie budowania bezpieczeństwa lekowego. Nowo centrum SyVento Biotech w Skawinie może przyczynić się do zwiększenia zabezpieczenia lekowego Polski.
Skuteczność technologii mRNA
W Skawinie chwalą się, że technologia mRNA wykazała swoją wyjątkową skuteczność w czasie pandemii w latach 2020-2023: szczepionka przeciw Covid-19 powstała w relatywnie krótkim czasie, a jej producenci, oparli część swojej technologii o prace polskich naukowców.
Technologie stosowane w SyVento Biotech pozwalają na wydajność linii produkcyjnej od 2 000 do 3 000 fiolek na godzinę - od 48 tys. do 72 tys. fiolek na dobę, 36 milionów dawek szczepionek opartych o mRNA rocznie. To oznacza, że ośrodek w Skawinie będzie miał kluczowe znaczenie w czasach potencjalnego kryzysu (epidemii, pandemii). Zakład może produkować różne typy szczepionek i terapeutyków wykorzystujących technologię kwasów nukleinowych (RNA, DNA).
Jak wskazują przedstawiciele firmy SyVento Biotech z Grupy Kapitałowej Michała Sołowowa - obecnie na świecie prowadzonych jest ponad 560 badań klinicznych opartych o mRNA, większość badań dotyczy terapii chorób onkologicznych jak rak trzustki, jajnika, czy czerniaka oraz chorób rzadkich i infekcyjnych. Każdy z nowopowstałych leków będzie mógł być produkowany przez SyVento.
Szanse Polski w gronie europejskich liderów
Nowa inwestycja daje szansę zaistnienia Polski na mapie biotechnologicznych liderów w Europie, otworzy nowe możliwości współpracy z największymi globalnymi firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi. Znaczenie inwestycji SyVento wykracza poza granice Polski - opracowywane rozwiązania zwiększą też europejskie i światowe bezpieczeństwo lekowe.
- Syvento to pierwszy w Polsce CDMO (Contract Development and Manufacturing Organization) w obszarze kwasów nukleinowych, dzięki posiadanej technologii i infrastrukturze jesteśmy w stanie wspierać badania nad terapiami, które mają potencjał zmienić życie pacjentów na całym świecie. SyVento ma ogromny potencjał rozwoju produktów opartych na technologii mRNA, wspieraną własną technologią w obszarze lipidów, która to technologia już udowodniła swoją skuteczność w walce z COVID-19. Dzięki nowemu centrum i kreatywnemu zespołowi możemy teraz nie tylko rozwijać tę technologię na potrzeby krajowe, ale również eksportować wiedzę i doświadczenie na arenę międzynarodową, zapewniając Polsce miejsce w czołówce biotechnologii przyszłości - powiedział Michał Sołowow, inwestor SyVento.
SyVento jest jedyną firmą w Polsce i jedną z niewielu na świecie, która umożliwia produkcję aktywnych składników farmaceutycznych (API) oraz leków w oparciu o kwasy nukleinowe (mRNA, siRNA, DNA), także w skali komercyjnej, masowej.
- Dzięki naszemu centrum zyskujemy unikalne możliwości na globalnym rynku biotechnologicznym. Nasze technologie pozwalają na skalowalność produkcji, co sprawia, że jesteśmy gotowi dostarczać wysokiej jakości produkty terapeutyczne i profilaktyczne, a także nawiązywać współpracę z najważniejszymi ośrodkami badawczymi oraz firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi na świecie. SyVento Biotech stanie się, de facto, elementem infrastruktury krytycznej - powiedział Kajetan Bartosik, prezes Zarządu SyVento Biotech.
Leczenie chorób opornych, dotąd nieuleczalnych
Szczepionki mRNA stały się potencjalnym rozwiązaniem w walce z innymi wirusami, w tym grypy lub RSV - wirusa, który jest główną przyczyną infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci poniżej drugiego roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Leki mRNA umożliwiły leczenie chorób opornych lub wcześniej nieuleczalnych, w tym zakaźnych, a także chorób genetycznych, nowotworów, czy chorób układu krążenia.
SyVento Biotech zajmuje powierzchnię 7.500 mkw (w tym strefy farmaceutyczne sterylne i niesterylne, magazyny pozwalające na przechowywanie leków w temperaturze -80°C oraz laboratoria o najwyższym standardzie).
Od maja 2025, SyVento Biotech będzie też mogło produkować innowacyjne leki (szczepionki lub terapeutyki) do badań klinicznych w najwyższych standardach wytwarzania (GMP - Good Manufacturing Practices).
Lasy społeczne wokół Krakowa. Wyznaczono obszary w czterech ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
