Coraz więcej domów i mieszkań w Polsce wyposażonych jest w klimatyzację. Jak szacuje firma Open Finance, już dziś ma ją ponad 190 tysięcy rodzin. Ale wciąż większość Polaków w upały wspomaga się wiatrakami i małymi klimatyzatorami. A ponieważ w ostatnim czasie fala upałów nie odpuszcza, półki z takimi urządzeniami w sklepach budowlanych prawie opustoszały.

Polacy wybierają głównie klimatyzatory przenośne - według Głównego Urzędu Statystycznego ten sposób ochłodzenia w upały wybiera 60 proc. Atutem tego rozwiązania jest relatywnie niska cena (1-2 tys. zł) oraz fakt, że przenośne klimatyzatory można schować, gdy tylko skończy się lato.

Koszt instalacji klimatyzacji dobrej jakości dla 2-pokojowego mieszkania to wydatek ok. 5-10 tys. zł. - Na tym oczywiście nie koniec wydatków.

Trzeba też dodać wyższe rachunki za prąd. W przypadku 2-pokojowego mieszkania trzeba się liczyć z podniesieniem ich o przynajmniej 100-200 złotych miesięcznie. Wiele zależy od tego jak dużo energii cieplnej chcemy zneutralizować i jak efektywne mamy urządzenie - tłumaczy Bartosz Turek z Open Finance. Trzeba przygotować się również na wydatki związane z regularnym serwisowaniem urządzenia - raz do roku oznacza to koszt od 150 do 250 zł.

W 2015 r. GUS raportował skokowy wzrost liczby domów i mieszkań z klimatyzacją. W 2012 r. było ich jedynie 48 tys., w 2015 już 134,1 tys. W 2018 roku mieszkań i domów z „klimą” powinno być ponad 191 tys. - wynika z szacunków Open Finance.

ZOBACZ KONIECZNIE:

FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Źródło: vivi24