Czytaj także: Śmiertelny wypadek Kąclowa: zderzenie motocykla z volkswagenem, nie żyje 22-latek [ZDJĘCIA]
Sądeczanin od 10 lat współprowadził dwuosobową spółkę. Nie chce ujawniać swojego nazwiska ani nazwy firmy. Działał, jak sam to określa, "na rynku kulturalnym i rozrywkowym". Spadające dochody i rosnące koszty działalności zmusiły go do zamknięcia biznesu.
Według statystyk Wydziału do spraw Gospodarczych Urzędu Miasta w Nowym Sączu, w pierwszym półroczu tego roku wnioski o wyrejestrowanie działalności złożyły aż 422 osoby. Na szczęście w tym samym czasie zarejestrowało się 405 nowych przedsiębiorców. Ogólną liczbę wszystkich podmiotów gospodarczych działających w Nowym Sączu szacuje się dziś na ok. 7,5 tysiąca.
- Z doświadczenia wiem, że takie wahania się zdarzają - uspokaja Alina Marek, kierowniczka referatu, gdzie rejestruje się działalność gospodarczą. - Nakłada się na to również formalna zmiana zasad ewidencjonowania firm. Dziś wykreślamy z rejestrów sporo firm, które właściwie od dawna już nie funkcjonowały.
Sygnały mogą jednak niepokoić. Zwłaszcza, jeśli połączyć je z informacjami o znaczącym ograniczeniu środków na aktywne formy walki z bezrobociem, czyli dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Sączu ocenia, że w tym roku taką dotację uzyska około 150 osób. Przed rokiem było ich aż 440. Również Sądecki Urząd Pracy, obsługujący mieszkańców Nowego Sącza, ma na ten cel o wiele mniej pieniędzy. W porównaniu do zeszłego roku suma ta spadła z ok. siedmiu do trzech mln zł.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!