Coraz więcej emerytów musi dorabiać w pandemii, bo dostaje z ZUS grosze. Jakie zawody są najpopularniejsze, a jakie najlepiej wynagradzane?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
A oto stawki, na jakie mogą liczyć dorabiający seniorzy w najpopularniejszych w pandemii profesjach. Chcesz je poznać? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
A oto stawki, na jakie mogą liczyć dorabiający seniorzy w najpopularniejszych w pandemii profesjach. Chcesz je poznać? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Udostępnij:
Około 2,5 tys. zł brutto, czyli 2090 zł na rękę – tyle w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniosła przeciętna emerytura z ZUS. Trzeba pamiętać, że to średnia dla kobiet i mężczyzn. Blisko 60 proc. Polek pobiera emerytury poniżej 2000 zł, czyli 1680 zł na rękę (tylko jedna czwarta ma świadczenie powyżej 2,4 tys. zł). To sporo poniżej obecnej ustawowej płacy minimalnej, wynoszącej 2,6 tys. zł brutto (1920 zł netto). Nic dziwnego, że coraz więcej emerytów musi dorabiać, zwłaszcza że mocno rosną ceny produktów spożywczych oraz koszty utrzymania mieszkań. Gdzie warto dorabiać? W jakich fachach stawki godzinowe są najwyższe? Z okazji Europejskiego Dnia Seniora sprawdziła to agencja Personnel Service. Chcesz poznać zarobki? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

W sierpniu przeciętny polski emeryt z ZUS musiał się zadowolić kwotą 2521 zł brutto, czyli 2100 zł na rękę; w przypadku rencistów średnie świadczenie wyniosło 1988 zł brutto i było niższe niż w pięciu poprzednich miesiącach (gdy przekraczało 2 tys. zł brutto). ZUS zaznacza, że w porównaniu z 2019 r. wzrosła liczba osób pobierających emerytury powyżej 7 tys. zł (jest ich już 36 tys.), powiększyło się też grono krezusów: powyżej 10 tys. zł dostaje z ZUS blisko tysiąc Polek i Polaków, zaś powyżej 15 tys. zł – osiemnastu.

Emerytury polskie: Od 2 groszy do… ponad 30 tys. zł miesięcznie

Rekordzistą Polski wśród świadczeniobiorców ZUS jest 86-latek ze średnim wykształceniem, który przepracował fizycznie 62 lata przy produkcji ołowiu, cynku i cyny. Jego miesięczna emerytura wynosi… 30 133 zł brutto, czyli prawie 25 tys. zł na rękę. 83-letni wicelider przepracował 59 lat przy mieleniu zbóż i dostaje 28,6 tys. zł brutto. Trzecie miejsce na ZUS-owskim podium zajmuje 82-latka, mająca za sobą 61 lat pracy jako finansistka. Jej emerytura wynosi ponad 23,8 tys. zł brutto.

Ale – jako się rzekło – szczęśliwców (?) takich jest w Polsce garstka. Zdecydowana większość z blisko 6 mln emerytów z ZUS otrzymuje świadczenie poniżej 2,5 tys. zł. U kobiet jest to 80 proc. Dynamicznie rośnie odsetek osób (zwłaszcza kobiet) otrzymujących poniżej 500 zł emerytury miesięcznie (nie mają stażu - 20 lat w przypadku kobiet, 25 lat w przypadku – mężczyzn, uprawniającego do otrzymania najniższej emerytury i jej kolejnych ustawowych podwyżek). Jak przyznaje GUS, na koniec marca 2020 r. aż 3800 Polek i Polaków dostawało emerytury poniżej 100 zł. Dziesięć osób w Polsce otrzymuje emeryturę od 2 do 10 groszy…

Emeryt musi dorabiać. Gdzie najlepiej?

Nic dziwnego, że coraz więcej emerytów i emerytek musi dorabiać, by w ogóle przeżyć. Ci, którzy pobierają świadczenia przed ukończeniem wieku ustawowego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) muszą przy tym pamiętać, że jeśli „dorobią” ponad 6531,90 zł brutto, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (za drugi kwartał 2019 r.), to ZUS zawiesi im wypłatę emerytury. Jeśli zaś zarobią powyżej 3517,20 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia), to ich świadczenie zostanie obniżone. Limity te obowiązują od 1 września.

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora agencja Personnel Service sprawdziła, jakie emeryci mają możliwości dorabiania w czasach pandemii i w jakich profesjach stawki są najwyższe. Zestawienie obejmuje najpopularniejsze zajęcia, jak złota rączka, opiekunka do dzieci, czy pracownik gastronomii, a stawki mieszczą się w widełkach od 13 do 35 zł netto na godzinę.

- Koronawirus odcisnął wyraźne piętno na rynku pracy dla seniorów. W porównaniu do początku roku z listy potencjalnych stanowisk zniknęło kilka zawodów o podwyższonym ryzyku zakażeniem – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

1,4 mln pracujących seniorów

Wedle GUS wśród ok. 16,5 mln osób aktywnych zawodowo w Polsce ok. 8,3 proc. (czyli prawie 1,4 mln) stanowią osoby w wieku emerytalnym, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia. Równocześnie dorabia wiele osób pobierających emerytury z ZUS, ale przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego (dotyczy to np. 50-letnich górników).

- Dobrą wiadomością jest to, że w żadnym ze wskazanych na naszej liście zawodów „dla seniorów” średnie zarobki od stycznia nie zmniejszyły się, a niekiedy wręcz wzrosły. Dotyczy to m.in. branży sprzątającej – to zapewne efekt zwiększonego ryzyka w dobie pandemii koronawirusa – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Z powodu pandemii na liście przygotowanej przez Personnel Service nie znalazły się wymieniane we wcześniejszych zestawieniach stanowiska, takie jak kierowca, kolporter ulotek czy pracownik hotelu. Powodem jest kumulacja pandemicznych zagrożeń, która sprawiła, że w niektórych branżach przedsiębiorcy walczą o przeżycie i nikogo nie zatrudniają, zaś w innych seniorzy po prostu boją się pracować, zwłaszcza że stanowią dziś grupę najbardziej zagrożoną przez koronawirusa. A oto stawki, na jakie mogą liczyć dorabiający seniorzy w najpopularniejszych w pandemii profesjach. Chcesz je poznać? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie