Co do tego, że skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat lekarze nie mają najmniejszej wątpliwości. Koronawirus przechorowany nawet łagodnie, może zostawić po sobie ciężkie powikłania. U dzieci, które przeszły zakażenie, lekarze potwierdzają coraz więcej przypadków chorób autoimmunologicznych. I to niestety w ogromnej skali. Są doniesienia że az o 43 proc. na całym świecie wzrosła liczba zapaleń bakteryjnych mózgu u dzieci.
- Jest to bardzo poważna i niebezpieczna choroba, której skutkiem może być śmierć a u tych co przeżyją - znaczne kalectwo zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią, zaburzenia świadomości, a także zaburzenia ruchowe czy padaczka – wymienia dr Stopyra.
I podkreśla, że choroba ta jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, a więc dzieci do pierwszego roku życia.
Niestety, wzrasta także liczba dzieci z zapaleniami wątroby, nerek, chorobami reumatologicznymi czy też cukrzycą typu 1. Jak wyjaśniają lekarze wirus SARS-COV-2 zmusza bowiem organizm dziecka do zaatakowania własnych komórek. Choroby autoimmunologiczne najczęściej pojawiają się od kilku tygodni do kilku miesięcy po przechorowaniu koronawirusa.Najbardziej narażeni są mali pacjenci z predyspozycjami genetycznymi, a więc tacy u których w najbliższej rodzinie ktoś cierpi na choroby autoagresji.
- Często po przechorowaniu COVID-19 u dzieci dochodzi do rozchwiania immunologicznego. Liczba ujawnionych chorób autoimmunologicznych w ostatnim czasie jest naprawdę ogromna - wyjaśnia lekarka.
I dodaje, że cechą charakterystyczną takich schorzeń są rzuty chorobowe, które atakują jeden lub kilka narządów. Po wyleczeniu często dochodzi do nawrotu choroby. Niestety konsekwencje zaburzeń autoimmunologicznych mogą być bardzo poważne i prowadzić do trwałego kalectwa czy nawet śmierci.
Dlatego też lekarze apelują, że wciąż najskuteczniejszą na ochronę dziecka przed zachorowaniem lub niebezpiecznym przebiegiem SARS-CoV-2 jest przyjęcie szczepionki.
- Apeluję do rodziców, by nie bali się o bezpieczeństwo szczepionek. Szczepiąc się, nic nie ryzykujemy, rezygnując z tego – ryzykujemy bardzo dużo. Żaden rodzic nie chce przecież oglądać jak jego dziecko walczy o życie, a tym bardziej jak tę walkę przegrywa. Dlatego _bądźmy odpowiedzialni – przestrzega dr Stopyra.
Do szczepień zachęca tez Europejska Agencja ds. leków, która w ostatnim czasie zgodziła się, by szczepionkami Pfizera i Moderny szczepić dzieci powyżej 6 miesiąca życia. W Polsce rekomendacje w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić w przyszłym tygodniu.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
