- Po wielu trudach udało się uruchomić budowę. To obiekt, który będzie służył całej lokalnej społeczności, a przede wszystkim piłkarzom i kibicom. To spory krok w rozwoju klubu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego - powiedział podczas uroczystości prezes Cracovii Janusz Filipiak.
W kwietniu 2017 r. gmina Liszki przekazała teren pod tę inwestycję, a Cracovia informowała o budowie ośrodka treningowego w podkrakowskiej Rącznej. W kwietniu 2019 r. miał być oddany do użytku. Inwestycja opóźniła się jednak na skutek protestów ekologów, a potem przedłużającej się procedury przetargowej. MKS Cracovia SSA unieważniła więc przetarg, gdyż dwie oferty, jakie wpłynęły, przekraczały budżet 30 milionów, jakie klub ma przeznaczyć na tę inwestycję.
Janusz Filipiak, prezes Cracovii: Budżet będzie większy. Zaczynamy działać na bogato
Koszt całej inwestycji to 30,5 mln zł. Przypomnijmy, zostanie ona dofinansowana kwotą 8 mln zł ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. W końcu wybrano ofertę firmy Łęgprzem, która będzie realizować budowę.
Podpisanie aktu erekcyjnego nastąpiło z ogromną pompą. Był obecny wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezes MZPN Ryszard Niemiec, prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki. Cieszył się wójt gminy Liszki Paweł Miś.
- To moja żona Elżbieta znalazł ten teren i poddała myśl, że warto tutaj pomyśleć o tworzeniu ośrodka – żartował Filipiak. - A wokół Krakowa trudno o 9 hektarów płaskiego terenu.
- To miejsce zyska nowe życie, nowy wygląd i da możliwości rozwijania piłkarskich talentów – zaznaczył wojewoda. - Miejsce będzie dostępne dla szerokiej rzeszy dzieci i młodzieży.

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji
Dzięki nowej bazie treningowej Cracovia ma mieć do swojej dyspozycji siedem boisk treningowych. Cztery pełnowymiarowe boiska trawiaste, jedno pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią, boisko z halą pneumatyczną, boisko z podgrzewaną murawą, boiska do siatkonogi i bogatą infrastrukturę towarzyszącą (m.in. szatnie, odnowa biologiczna, pokoje hotelowe).
Z tego kompleksu mają korzystać przede wszystkim drużyny Cracovii oraz młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a jedno boisko ma być przeznaczone na potrzeby mieszkańców
W Rącznej ma zostać wybudowane pełne zaplecze dla pierwszej drużyny – szatnie (11), siłownia, pomieszczenia do odnowy biologicznej i krioterapii, pokoje hotelowe (ma ich być 25), restauracja oraz centrum badawcze. Cracovia będzie bowiem współpracować z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie w zakresie fizjologii sportu.
Co ważne, stadion ma spełniać wymogi III ligi. To istotna sprawa w kontekście drugiej drużyny „Pasów”, która reaktywuje zespół rezerw. Z boiska korzystałby również Strażak Rączna.
Kto z Cracovii i Wisły do "Gry o tron"? Zmieniliśmy obsadę s...
- Piękne oblicze żużla. Oto zjawiskowe podprowadzające ZDJĘCIA
- Oceniamy piłkarzy Wisły Kraków za sezon 2018/2019
- Poznaj siatkarki reprezentacji Polski [ZDJĘCIA]
- Co za mikst! Kuba Błaszczykowski w parze z Isią Radwańską
- Janusz Filipiak: Zaczynamy działać na bogato!
- Kibice na meczu Cracovii. Rekord frekwencji i gorąca atmosfera