Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracovii grożą surowe kary za korupcję sprzed kilkunastu lat

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Cracovii grożą poważne konsekwencje za korupcję w sezonie 2003/2004, gdy grała jeszcze w ówczesnej drugiej lidze, czyli na zapleczu ekstraklasy i wywalczyła awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zawiśnie nad nią kara dyscyplinarna w postaci ujemnych punktów jak również finansowa, natomiast nie grozi jej kara przeniesienia do niższej klasy rozgrywkowej.

Skąd w ogóle zagrożenie dla klubu z ulicy Kałuży? Rzecznik Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej Adam Gilarski zwrócił się bowiem do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy o nadesłanie wyroku z 30 stycznia 2020 roku. Wyrok ten dotyczył ustawiania meczów Cracovii w sezonie 2003/2004 i ma on stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Cracovii za przewinienia korupcji w sporcie sprzed ponad 15 lat.

Przypomnijmy, że wyrok zapadł wobec Jacka P. (byłego sędziego piłkarskiego, formalnie nie związanego z Cracovią) oraz Rafała R. (byłego członka Rady Nadzorczej Cracovii - pełnił tę funkcje przez 9 miesięcy). W komunikacie Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN czytamy: Komisja Dyscyplinarna PZPN w niniejszej sprawie – tak jak wobec poprzednich klubów – stosowała będzie przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN z dnia 11 maja 2008 r. w sprawie zwalczania korupcji w polskiej piłce nożnej. Na podstawie powyższych regulacji klubowi Cracovia grozi kara w postaci ujemnych punktów oraz kara finansowa, natomiast nie grozi kara przeniesienia do niższej klasy rozgrywkowej.

Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza skazał na 2 lata i 8 miesięcy więzienia Jacka P., byłego sędziego piłkarskiego za ustawianie meczów piłkarskich Cracovii i Podbeskidzia Bielsko-Biała. W tym samym procesie Rafał R. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok nie jest prawomocny. Jackowi P. postawiono 28 zarzutów ustawiania meczów II ligi piłkarskiej w latach 2003-05. Z tego 19 dotyczyło meczów Cracovii. Rafał R. miał postawione cztery zarzuty, ale z dwóch został uniewinniony, gdyż nie przedstawiono mu dowodów winy.

Komisja Dyscyplinarna PZPN (a wcześniej Wydział Dyscypliny PZPN), w związku z tzw. aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej w latach 2003-2005, ukarała kilkanaście klubów piłkarskich.

Ostatnio ukaranym klubem, w grudniu 2014 roku, był GKS Bełchatów. Jednocześnie ponad sześćset osób fizycznych zostało objętych postępowaniami dyscyplinarnymi prowadzonymi przez PZPN. Większość z nich została ukarana karami wykluczenia z PZPN oraz karami wieloletniej dyskwalifikacji. Najwyższy wyrok - 4,5 roku bezwzględnego więzienia dostał Ryszard F. ps. "Fryzjer", który został oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r.

- Z ubolewaniem śledzimy doniesienia medialne. W PZPN będziemy chcieli udowodnić, że Cracovia jest poszkodowanym w tej sprawie - usłyszeliśmy w klubie.

Piękniejsza strona futbolu. Żony i partnerki byłych piłkarzy...

Najlepsze oprawy kibiców Cracovii w 2019 roku [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska