https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cricoteka jedną z najoryginalniejszych budowli w Krakowie [ZDJĘCIA]

red.
Muzeum Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Podgórzu zostanie otwarte latem 2014 roku. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Crico teka" działa teraz w czterech miejscach w Krakowie. Ma biura przy ul. Szczepańskiej, archiwum przy ul. Kanoniczej, pokój-pracownię Kantora przy ul. Siennej i magazyny. Pomysł scalenia ośrodka w jednym miejscu powstał dawno, bo w 2005 r. Rok później projekt nowej Cricoteki został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Koszt budowy to ponad 22 mln 935 tys. zł (środki unijne i województwa).

Budowa dwa razy stanęła pod dużym znakiem zapytania. Pierwszy raz prace w 2010 r. przerwała powódź. Przestój trwał kilka miesięcy, ale wszystko zakończyło się pomyślnie.

Dwa lata później prace wstrzymał wykonawca, który miał wątpliwości co do prawidłowości projektu. Kilka miesięcy później roboty wznowiono. Muzeum Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Podgórzu zostanie otwarte latem 2014 roku.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
qrey
Mam to samo zdanie ,sztuka Kantora jest tak oryginalna i komercyjna ,że interesuje się nią garstka koneserów .Przypominam sobie spektakl za komuny w piwnicach Krzysztoforów , poustawiane krzesła dla kilkunastu osób .Jakkolwiek kontemplacja twórczości Kantora należy do swobody każdego obywatela to kult w postaci tworzenia obiektów kultu z publicznych pieniędzy może budzić poważne wątpliwości w odniesieniu celowości w ogólno pojętym interesie publicznym . Mam tu na myśli o wiele potrzebniejsze cele służące ogółowi obywateli ,szczególnie w zakresie zdrowia czy też komfortu życia codziennego . Wprawdzie artyści twierdzą ,że ich sztuka to część duchowa życia ,ale gdyby przyszło im z tego żyć ,szybko zmieniliby zdanie, łatwo mówić o duchowości zwracając się o jej finansowanie .Co by było ,gdyby wszyscy Polacy byli tak artystycznie uduchowieni .Nie miałby kto zaerabiać na chleb dla wszystkich .Wobec powyższego nie zaszkodzi racjonalne myślenie ,jakkolwiek słowa uznania dla aktywistów ,którzy w tak ciężkich ekonomicznie czasach potrafili wydębić środki dla tak indywidualnego przedsięwzięcia .
i
ignorant
Nie jestem wielkim znawca sztuki. Można nawet powiedziec, ze jestem ignorantem. Jednakże jakas tam wiedze na temat polskich artystów posiadam. Kantor? To bardzo mało znane nazwisko w Krakowie, nie mówiąc o Polsce. Ciężko sie z tym nie zgodzić. Nie neguje go jako artyste, broń Boże, jestem ignorantem. Ale tworzenie muzeum jednego, malo badz co badz znanego artysty za tak ogromne pieniądze...sam nie wiem.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska