https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudowny dzień w Tatrach. Zaśnieżone góry skąpane w słońcu. Wielu turystów idzie po to by się poopalać

Łukasz Bobek
Turyści w Tatrach
Turyści w Tatrach Łukasz Bobek
Takiego piękne weekendu w górach nam trzeba było. Co prawda z samego rana góry były schowane za chmurami, po godz. 10 wyszło cudowne słońce. Idealny czas, żeby się w Tatrach... opalać.

Pogoda w Tatrach

Weekend zgodnie z zapowiedzią okazał się o wiele cieplejszy niż ostatni dni. Co prawda w nocy z piątku na sobotę dosypało nieco śniegu, jednak sobota okazała się być wyjątkowo słonecznym dniem. Nie ma się więc co dziwić, że wiele osób postanowiło skorzystać z pięknej aury i wyruszyć w góry. Ośnieżone Tatry w promieniach wiosennego słońca są wyjątkowo piękne.

Na szlakach pojawiło się wielu piechurów, ale także narciarzy skitourowych. Na Hali Kondratowej przewijało się od rana sporo turystów. Wybierając się tam warto zabrać ze sobą raczki - ułatwiają drogę.

Z kolei na Kalatówkach zrobiła się... plaża. Wiele osób dosłownie opala się na ławkach przed hotelem górskim. Z kolei inna grupa, na tarasie hotelu, ćwiczyła.. jogę. Każdy próbował łapać ile mógł promienia słońca.

Także w samych Kuźnicach po zimowej przerwie zajęte zostały ławki na głównym placu. Tam również piękne operuje słońce i można swobodnie odpocząć.

Słoneczna aura będzie w Tatrach także w niedzielę. W poniedziałek z kolei prognozowane są opady deszczu. Także jeśli ktoś może, niech korzysta z cudownej aury.

Uwaga na zagrożenie lawinowe

Wychodząc wyżej warto pamiętać o zagrożeniu lawinowym i odpowiednim sprzęcie. Powyżej 1700 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Warunki panujące w wyższych partiach Tatr są wymagające. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Miejscami, zwłaszcza w formacjach wklęsłych oraz w okolicach grani, wiatr utworzył głębokie zaspy. Gdzie indziej występują obszary wywiane do twardego podłoża (lód, skały), co sprawia, że jest ślisko. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest odpowiedni sprzęt zimowy (raki – nie raczki! Czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność jego obsługi - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska