Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas żniw w Małopolsce zachodniej. Zboża obrodziły, więc chleb nie podrożeje

Ewelina Sadko
Zdzisław Luranc z Kółka Rolniczego w Osieku pracę zaczyna o wschodzie słońca
Zdzisław Luranc z Kółka Rolniczego w Osieku pracę zaczyna o wschodzie słońca Ewelina Sadko
Jeszcze miesiąc temu rolnicy z Małopolski zachodniej myśleli, że po długiej zimie i deszczowej wiośnie będą liczyć straty. Dziś nie posiadają się z radości. Zboża jest sporo i znakomitej jakości. To dobra wiadomość nie tylko dla rolników, ale dla każdego, kto nie wyobraża sobie śniadania bez chleba - bo głównie od cen mąki zależy cena bochenka.

- Kłosy są twarde i dorodne - cieszy się Wojciech Niemiec, rolnik z Witkowic. - Deszcze położyły łany i wydawało się, że nie ma już dla nich ratunku, ale słonko podniosło wszystkie uprawy do góry. Z naszych zbóż będzie pyszny chleb - dodaje z dumą rolnik.

Kombajniści już od kilku tygodni zaraz po wschodzie słońca ruszają na pola, gdzie pracują, dopóki rosa nie pokryje upraw. Od kilku dni pogoda wyjątkowo sprzyja żniwom.

- Mamy zebraną już większość plonów - mówi Zdzisław Luranc, kierowca kombajnu w Kółku Rolniczym w Osieku. - Z hektara dobrze nawożonej ziemi można zebrać nawet sześć ton zboża - tłumaczy. Z tony najlepszego ziarna młynarz zrobi około 800 kg mąki.

- Liczy się nie tylko waga zboża i jego gatunek, ale także smak i zapach, dlatego młynarz musi mieć znakomicie rowinięte zmysły. To od nas zależy, która mąka pójdzie na chleb, a która dla zwierząt - tłumaczy z uśmiechem Witold Sopicki, który w Zatorze prowadzi młyn. - Tona zboża kosztuje dziś średnio 650 zł, a jeszcze trzy miesiące temu trzeba było płacić blisko tysiąc złotych - podkreśla młynarz.

Zofia Rydzyk, właścicielka piekarni "Patrycja i Paweł" w Kwaśniowie Górnym (pow. olkuski) podkreśla: - To rolnicy i ceny ich zbóż kształtują ceny chleba. Jeśli ziarno jest drogie, to i mąka idzie w górę, a my musimy podnieść ceny za chleb, bo mąka jest podstawowym składnikiem pieczywa. Na pewno podwyżki nie szykują się nam w tym roku - dodaje z przekonaniem.
W Małopolsce zachodniej uprawia się głównie pszenicę, jęczmień, kukurydzę i rzepak.

- Olkuskie, wadowickie, chrzanowskie i oświęcimskie to nie są tereny typowo rolnicze, niemniej jednak jest tu sporo pól uprawnych - przyznaje Henryk Dankowiakowski, dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie. - Nawet tu są gospodarstwa, które utrzymują się wyłącznie z rolnictwa, a dla nich żniwa to być albo nie być - tłumaczy.

Mieszkańcy wsi nie mają latem wakacji, zwłasza gdy słońce świeci tak mocno jak w ostatnim czasie. - Całymi rodzinami idzie się do pola. Dzieci, dorośli, sąsiedzi, a nawet dalecy krewni - mówi Maria Klęczar z Osieka. - Środek lata to nie tylko żniwa, ale i sianokosy - tłumaczy kobieta.

Mieszkańców miast bardziej od żniw interesuje to, ile będzie kosztować chleb i mąka. - To, że chleb będzie w tej samej cenie, jest dobrą wiadomością - mówi Alicja Mrozik z Oświęcimia. - Zresztą wszystko okaże się, kiedy ziarna będą już przemielone na mąkę, a mąka wypieczona na chleb, który z nową metką cenową wyląduje jesienią na sklepowych półkach.

Sierpień to czas zbiorów:

Owoce: wiśnie, maliny, porzeczki, agrest, pierwsze jabłka, borówka amerykańska, jeżyny.
Warzywa: pomidory, kapusta włoska, kalarepa, bób, ogórki, fasolka szparagowa, cukinia, papryka.
Zioła: tymianek, oregano, szałwia, cząber, estragon i mięta.
Żniwa trwają przeważnie od 15 czerwca do 15 sierpnia. Dzielone na dwie części: żniwa małe (zbiór jęczmienia ozimego i rzepaku) i żniwa duże (zbiór pozostałych zbóż). Po koniec sierpnia zaczynają się dożynki - święto plonów.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska