- Dożynkowe spotkania to staropolski obyczaj, który jest częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. To czas podziękowań za tegoroczne zbiory i możliwość poznania obyczajów ludowych i wspólnego świętowania. Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Chcemy wspólnie złożyć podziękowania rolnikom za ich trud i serce, jakie wkładają w swoją pracę - mówi marszałek Małopolski Łukasz Smółka.
Święto plonów jest jednym z najważniejszych, corocznych wydarzeń w naszym regionie. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się wspólną modlitwą w intencji rolników z podziękowaniem za tegoroczne zbiory podczas polowej mszy świętej.
Święto Plonów będzie okazją do wyboru najładniejszego wieńca dożynkowego w Małopolsce. Już wiadomo, że jury czeka bardzo trudne zadane, bo wieńce uchodzą za arcydzieła rąk zajmujących się ich tworzeniem. Konkurs to nie tylko okazja do poznania wieńcowych trendów w różnych regionach Małopolski. To kultywowanie tradycji uroczystego zakończenia prac polowych i przynoszenia symbolicznego plonu żniwnego, przywrócenie w świadomości społecznej wartościowania trudu żniwiarzy oraz szacunku dla chleba. To wreszcie uchwycenie i zarejestrowanie tendencji zmian w formach i zdobnictwie wieńców dożynkowych, a także budowanie tożsamości regionalnej poprzez kultywowanie lokalnych tradycji, zacieśnianie więzi i jedności środowiskowej we wspólnym tworzeniu i świętowaniu. To także promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolski.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Najlepsze porodówki w Małopolsce. Ranking 2024
- Biznesmen z Osieka znalazł się na ustach całej Polski. Kim jest Adam Klęczar?
- Pustynia Błędowska Krupówkami zachodniej Małopolski? Tu co weekend tłumy turystów
- Książulo był w Energylandii, testował jedzenie i atrakcje. To znany youtuber
- Licytacje komornicze domów i mieszkań w naszym regionie
- Żar lał się z nieba, piasek parzył, a oni ruszyli na Pustynię Błędowską. Zdjęcia
