Część najmłodszych uczniów idzie do szkół, starsi mogą przyjść na konsultacje. Powrót do normalności? Nie ma mowy!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Od poniedziałku (25 maja) do podstawówek wróci część dzieci z klas I-III, szkoły są też gotowe na konsultacje z najstarszymi uczniami - pomoc przed egzaminami. Placówki będą funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Jednak rodzice nie spieszą się z tym, by posłać tam znów swoje dzieci.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

Maluchy już wróciły do niemal wszystkich krakowskich przedszkoli samorządowych - działalność wznowiło 126 placówek. „Odmrażanie” żłobków rozpoczęło się jeszcze wcześniej - dzieci ze swoimi opiekunami mogły zobaczyć się już 11 maja. Jeśli chodzi o przedszkola, to do tych samorządowych w Krakowie - w normalnych warunkach - uczęszcza ponad 17 tys. dzieci. Początkowo ok. 12 proc. rodziców deklarowało, że na nowo pośle swoje pociechy do tych placówek. Ale 18 maja do przedszkoli wróciło zaledwie 1 tys. 238 ich podopiecznych (niewiele ponad 7 proc.).

Teraz przyszła pora, aby do normalności wracały również starsze dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło, że od poniedziałku (25 maja) zostają przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych - dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Kraków szybko otrząśnie się z koronawirusa? Tak wyglądała so...

- Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - poinformował resort edukacji.

Krakowskie podstawówki przygotowały się na przyjęcie najmłodszych uczniów. Od poniedziałku wznowi działalność 111 szkół podstawowych ogólnodostępnych i 11 specjalnych. - Choć póki co rodzice zaledwie 12 proc. uczniów wyrazili zainteresowanie powrotem ich dzieci do szkół - zaznacza Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Magistrat informuje, że dyrektorzy szkół wraz z pracownikami przygotowali placówki zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sale zostały posprzątane, usunięto zbędne przedmioty. Zakupiono środki do dezynfekcji, odzież ochrony osobistej, środki czystości, opracowano procedury pobytu uczniów w szkole, przyprowadzania ich i odbierania przez rodziców.

Tymczasem zdaniem Jolanty Gajęckiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie, nie ma mowy o powrocie do normalności. - Wytyczne ministerialne są serią życzeń, których spełnienie bardzo często jest niemożliwe. W takim reżimie nie jestem w stanie zorganizować pracy oddziałom klas I-III na terenie szkoły. Na przykład zapis, że w grupie może przebywać 12 uczniów. Może w szkołach w małych miejscowościach oddziały są mniej liczne i można dostosować się do tych wymagań, ale w moim przypadku większość klas liczy powyżej 20 osób. Jak mam zorganizować takie zajęcia? Jeden nauczyciel na dwie sale? Będzie biegał między jedną a drugą? A kto zadba o bezpieczeństwo dzieci w tzw. międzyczasie? - zastanawia się Gajęcka.

Ale też dyrektorka przekazuje, że niewielu rodziców jest zainteresowanych tym, by posłać znów swoje dzieci do szkół. - W większości klas I-III mniej więcej trzy czwarte rodziców wyraziło chęć kontynuowania nauczania zdalnego. Zapadła wobec tego decyzja, że zajęcia stacjonarne w tym momencie nie wrócą. Uruchomimy jedynie świetlicę. Choć i tam zainteresowanie nie jest duże: na ponad 400 uczniów tylko siedemnastu rodziców zdecydowało, że w poniedziałek odda nam pod opiekę swoje dzieci - dodaje Gajęcka. Jej nauczyciele nadal będą prowadzili zajęcia w formie zdalnej. - Aż do momentu, w którym faktycznie powrót do szkół będzie bezpieczny dla dzieci i pracowników. Wyczekuję tego dnia z niecierpliwością - podsumowuje dyrektorka.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej tłumaczą, że dyrektorzy mają „pełną dowolność w organizacji zajęć w szkołach”. - Zgodnie z naszymi rekomendacjami, w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej jednak niż o 2 osoby - tłumaczy Anna Ostrowska, rzecznik resortu. Dodaje, że „powrót uczniów do nauczania stacjonarnego uzależniony będzie od rekomendacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego”.

TOP 10 najlepszych rodzinnych tras rowerowych w Krakowie [ZD...

Również od 25 maja uczniowie klas VIII szkół podstawowych będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności tych, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Tego samego dnia mogą ruszyć konsultacje dla absolwentów szkół, którzy w tym roku przystąpią do matury. Jak słyszymy w krakowskich szkołach średnich, wielu - a przynajmniej absolwentom liceów - wystarczają raczej konsultacje online.

- Na razie nie mam żadnych zgłoszeń na konsultacje – mówi nam Marek Stępski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. - Czekamy, ja jestem gotowy otworzyć szkołę, ale nie ma i chyba nie będzie chętnych. Nawet samorząd szkolny wysłał mi maila, że raczej nie należy się spodziewać najazdu uczniów. Maturzystom wystarczają zdalne konsultacje.

Z kolei np. dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie Paweł Kucharczyk przekazuje, że kilku uczniów już poprosiło jednego z nauczycieli o konsultacje w szkole dotyczące matury z informatyki na poziomie rozszerzonym, odbędą się one w poniedziałek. - Cały czas są prowadzone konsultacje zdalne z języka polskiego, języków obcych, nie wymaga to obecności w szkole. Ale akurat matura z informatyki ma wymiar bardzo mocno praktyczny i nie wszystko da się w sposób zdalny przekazać – tłumaczy dyrektor.

Maturzyści wciąż żyją w stresie, ale nie poddają się. - Przygotowania do matury idą mi całkiem nieźle. Nowy termin wcale mi nie przeszkadza, bo dzięki temu mam więcej czasu na lepsze przygotowanie się i doczytanie lektur. Oprócz zajęć online ze szkoły oglądam często różne materiały wideo w internecie, które mogą być pomocne w nauce. Teraz powstało bardzo wiele takich stron i kursów, mających za zadanie wesprzeć maturzystów. Bardzo ucieszyło mnie też, że nie będzie matur ustnych, ponieważ nimi stresowałem się najbardziej - mówi nam Kuba z III LO w Krakowie. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lolela

Mojej córki nie wysyłam do szkoły . Nie widzę sensu skoro to już ostatni miesiąc nauki. Będzie się uczyć razem z programem szkoła z tvp i pomocami które są dostępne w internecie

Dodaj ogłoszenie