MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery pasy na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie? Planują je rozbudować kosztem zieleni, bo deweloper chce wybudować blok

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W krakowskim urzędzie biorą pod uwagę przebudowę al. Słowackiego w takim zakresie, że powstałby dodatkowy pas skrętu w lewo w ul. Mazowiecką. Odbyłoby się to kosztem zielonego terenu znajdującego się na środku Alej. Okazuje się, że nowe rozwiązanie komunikacyjne jest przygotowywane w związku z planem budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Mazowieckiej, w miejscu istniejącego dużego obiektu biurowego, który zostałby wyburzony. Negatywną opinię dla takiego rozwiązania wydała Rada Dzielnicy V Krowodrza.

- W rejonie, gdzie planuje się przebudowę Alej wszystko jest postawione na głowie. Przy ulicy Mazowieckiej w miejscu biurowca przeznaczonego do wyburzenia planuje się zbyt duży i za wysoki budynek mieszkalny. Teraz często na jedno mieszkanie przypadają dwa samochody. Już teraz w rejonie ulic Wrocławskiej, Mazowieckiej w godzinach szczytu tworzą się ogromne korki. Postawienie kolejnego dużego budynku mieszkalnego tylko zwiększy problem. Wybudowanie dodatkowego pasa do skrętu na Alejach zdaniem radnych z Krowodrzy nie rozwiąże problemów komunikacyjnych - komentuje Maciej Żmuda, przewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza.

Jak informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, przebudowa al. Słowackiego zakłada budowę dodatkowego pasa do skrętu w lewo z al. Słowackiego w ul. Mazowiecką. Dodatkowy pas do skrętu w lewo projektowany jest w granicy pasa drogowego na długości 95 m przed skrzyżowaniem z ul. Mazowiecką.

W ZDMK przyznają, że byłby to czwarty pas ruchu w jednym kierunku tym rejonie, ale drugi do skrętu w lewo. Zapytaliśmy, czy jego budowa oznaczałaby częściową likwidację zieleni w pasie al. Słowackiego. Otrzymaliśmy z ZDMK odpowiedź potwierdzającą taki scenariusz.

Jakie jest uzasadnienie realizacji tego zadania? - Wskazane rozwiązanie zakładające budowę dodatkowego pasa do skrętu w lewo z al. Słowackiego w ul. Mazowiecką wynika z wniosków płynących z opracowanej analizy wpływu planowanej inwestycji na przyległy układ drogowy, która została zaopiniowana przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu. Przedmiotowa analiza została opracowana w związku z planowaną inwestycją - wyjaśniają w ZDMK.

Okazuje się, że tą inwestycją planowaną przy ul. Mazowieckiej 21 jest budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze, garażem, zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz przebudową zjazdów z ul. Mazowieckiej i ul. Cieszyńskiej.

Nowy blok mieszkalny przy ul. Mazowieckiej 21 ma powstać w miejscu istniejącego tam budynku biurowego. W urzędzie informują, że 24 października 2022 roku została wydana decyzja, udzielająca pozwolenia na rozbiórkę istniejącego budynku biurowo-usługowego przy ul. Mazowieckiej 21. Decyzja stała się ostateczna pod koniec listopada 2022 roku.

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska