Ziemski Anioł Stróż spod Tarnowa
Już za życia Stefania Łącka nazywana była „Ziemskim Aniołem Stróżem”. W ten sposób mówiły o niej m.in. współwięźniarki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym Stefania przebywała od 1942 r. do wyzwolenia w 1945 roku. Pracowała w szpitalu obozowym jako pielęgniarka, gdzie usługiwała ciężko chorym, a także narażając życie chrzciła noworodki. Starała się także wpływać na służby obozowe, by polepszyć życie współwięźniarek. Dodatkowo chroniła chore kobiety skazywane na śmierć wykreślając je m.in. z list osób, wytypowanych do podania im śmiertelnego zastrzyku.
Łącka pochodziła z Woli Żelichowskiej, w parafii Gręboszów na Powiślu. Uczęszczała do seminarium nauczycielskiego w Tarnowie. Angażowała się w działalność szkolnego teatru, orkiestry oraz w harcerstwo. Pracowała w redakcji czasopisma diecezjalnego „Nasza sprawa”. Była redaktorką dodatku dla dzieci. Po wybuchu wojny z całym zespołem włączyła się w działalność konspiracyjną. Została aresztowana przez gestapo 16 kwietnia 1941 roku. Pomimo tortur nie załamała się w więzieniu i nikogo nie wydała.
Przeżyła obóz koncentracyjny, wróciła do domu i rozpoczęła nawet studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wskutek wyczerpania organizmu zmarła niedługo po zakończeniu wojny - w listopadzie 1946 roku.
Proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej rozpoczęty
Biskup tarnowski zasięgnął opinii Konferencji Episkopatu Polski, otrzymał też zgodę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na prowadzenie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego 33-latki.
- Duchowość Stefanii Łąckiej jest przykładem dla współczesnych chrześcijan. Stefania Łącka odznaczała się wysokim stopniem cnoty wiary, nadziei i miłości oraz cnót moralnych. Od dnia pogrzebu do tej pory wzrasta jej prywatny kult – napisał bp Andrzej Jeż w specjalnym edykcie, który był odczytany w niedzielę (8 sierpnia) w kościołach diecezji tarnowskiej.
Ordynariusz zwraca się w nim do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości, dotyczące Stefanii Łąckiej, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie - do dnia 7 września 2021, do postulatora procesu beatyfikacyjnego - ks. prof. Stanisława Sojki.
FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?
