Asteroida Bennu i koniec świata? Plan NASA Czy grozi nam kataklizm?
- Planetoidy to skały średnicy do 600km, które można porównać do ogromnego kamienia - wielkości Polski - który krąży nad naszymi głowami. I ten kamień zbliżając się do Ziemi z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę, staje się ogromnym pociskiem – mówi Janusz Nicewicz z Obserwatorium Astronomicznego UJ.

Zagrożenie płynące ze strony asteroidy Bennu i jej zderzenia z Ziemią 25 września 2135 to wyzwanie dla NASA.
NASA postanowiła przygotować plan awaryjny na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię. Nosi on nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response, czyli w skróce HAMMER. NASA pracuje nad nim wspólnie z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Jego założeniem jest zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej. W tym celu miałby zostać wysłany w stronę asteroidy statek kosmiczny, ważący około 9 ton, który miałby zmienić tor jej lotu. Jeśli byłoby to niemożliwe, wówczas statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.
Co NASA mówi na temat asteroidy?
- Asteroida Bennu na okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni
- każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów
- Ziemia znajduje się na pasie kolizyjnym trasy asteroidy
Istnienie asteroidy Bennu zostało odkryte w 1999 roku. Jest to kosmiczna skała, a dokładnie planetoida, mająca 500 m średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Według wyliczeń amerykańskiej agencji kosmicznej prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię przez asteroidę Bennu wynosi 1:2700.
Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...
Asteroida Bennu zniszczy Ziemię? NASA wyznaczyła datę końca świata
- Można próbować detonować ładunki w pewnej odległości, aby fala uderzeniowa próbowała zepchnąć asteroidę z tego toru. Albo proponuje się też taką metodę, by na powierzchni planetoidy lądowały małe rakiety, które silnikami cały czas spychałyby ją, zmieniając kierunek lotu. Natomiast jest to proces długotrwały – rakiety musiałyby być odpowiednio wcześnie zainstalowane, włączone i wystarczająco długo pracować – komentuje.
- Pamiętajmy, że kamień ten przeleci w odległości około 40 tysięcy kilometrów od Ziemi. Choć w astronomii może wydawać się, że to o włos od Ziemi, rzeczywiście jest to całkiem daleko. Poza tym, na ostateczny efekt mają wpływ również inne czynniki, takie jak oddziaływanie Księżyca, Słońca, Jowisza i wszystkich innych planet Układu Słonecznych, a także planetoid. To sprawia, że próba obliczenia prawdopodobieństwa uderzenia w Ziemię tak wiele lat wcześniej jest obarczona sporym błędem, o ile w ogóle możliwa.
Najciekawsze zjawiska astronomiczne, kiedy je oglądać? WIDEO:
ZOBACZ KONIECZNIE:
Pobicia, gwałty, kradzieże. TU w Krakowie MUSISZ UWAŻAĆ!
Klarnet bosy, czyli czy umiesz kląć po krakosku ROZWIĄŻ QUIZ
Te piękne i silne kobiety pracują w policji ZDJĘCIA
Najlepsze plaże nudystów w Polsce. Zobacz gdzie ZDJĘCIA
Biedronka otworzyła pierwszy OUTLET. Jak wygląda? ZDJĘCIA
Po tych studiach będziesz BEZROBOTNY. Czego unikać?
Pedofile i gwałciciele z Małopolski ZDJĘCIA, DANE
Zakopianka rośnie jak na drożdżach. NIESAMOWITE zdjęcia
Nieseksowne imiona. Zobacz, czy jesteś na liście PRZEGLĄD