Perseidy 2019. Kiedy jest noc spadających gwiazd? Już dziś patrz w niebo!
Najwyższa intensywność roju Perseidów przypada na noc z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00. Na szczęście roje meteorów można oglądać już wcześniej. Roje są widoczne już w lipcu.
Perseidy to najjaśniejsze meteory, jakie możemy oglądać w Polsce. Żaden inny rój nie przyniesie obserwatorom tak wiele radości.
Noc Perseidów 2019 – gdzie oglądać? [MAPA]
Noc spadających gwiazd należy spędzić w miejscu oddalonym od sztucznego światła. Latarnie i neony wpływają na to, że na niebie widać zdecydowanie mniej zjawisk astronomicznych. O zagrożeniu, jakie niesie ze sobą sztuczne światło, astronomowie mówią od lat. W Polsce jest coraz mniej miejsc, w których nie istnieje żadne zagrożenie związane z wpływem sztucznego światła na obserwacje.
Najwięcej Perseidów zaobserwują osoby, które uciekną poza miasto. Im dalej od sztucznego oświetlenia, tym lepiej (w sierpniu poza miastem można oglądać drogę mleczną). Noc spadających gwiazd spędzona pod niezanieczyszczonym niebem to wspaniały spektakl. Oczywiście meteory będą widoczne także w mieście, ale pokaz przy blokowisku z całą pewnością nie będzie aż tak efektowny. Lepiej oglądać Perseidy 2019 w domku na wsi.
Najciemniejsze miejsca w Polsce, sprzyjające obserwacjom astronomicznym to:
- Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnie części Sudetów)
- Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
- rejon dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej).
Zobacz mapę zanieczyszczeń światłem w Polsce. Najlepsze miejsca do obserwacji to te zaznaczone na niebiesko! Interaktywną mapę zanieczyszczeń można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info
Noc Perseidów 2018 – do kiedy oglądać Perseidy?
Obserwacje można już prowadzić od 7-8 sierpnia po III kwadrze Księżyca. Natężenie meteorów nie będzie co prawda tak duże, ale z całą pewnością już zauważalne. Jeśli dopisze pogoda, już dziś zauważysz spadające gwiazdy!
Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...
Perseidy – czym są?
Perseidy to tak naprawdę pozostałości materii po komecie Swift-Tuttle. Meteory, które wpadają do atmosfery, spalają się tworząc ładny efekt. Przypominają spadające gwiazdy. Radiant roju Perseidów przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Maksimum aktywności przypada wtedy, gdy radiant znajduje się w pobliżu eta Persei. To gwiazda z gwiazdozbioru Perseusza. Właśnie dlatego rój meteorów po Swift-Tuttle został określony jako Perseidy.
Co ważne, radiant nie powinien być wyszukiwany przez amatorów nocnych obserwacji. Punkt ten jest ważny wyłącznie dla astronomów. Meteory nie będą widoczne tylko w Perseuszu – stamtąd wychodzi droga przecięcia spadających gwiazd. Nie oznacza to jednak, że Perseidy znajdziemy wyłącznie w tym obszarze. Należy obserwować jak największą część nieba. Dzięki temu uda się zobaczyć dużą ilość meteorów.
Przy radiancie można obserwować tzw. meteory stacjonarne, czyli takie, które rozbłyskają na chwilę nie przesuwając się po niebie. Im dalej od radiantu, tym dłuższa droga, którą pokonuje meteor.
![Perseidy czy flawonoidy? Czy wiesz, co widzisz na niebie? Test wiedzy astronomicznej [QUIZ]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/32/9f/5b583335aa42c_o.jpg?1532506933)

PERSEIDY 2019. Noce spadających gwiazd przed nami! MAPA najl...
