MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy częste mycie jest zdrowe? Co lest lepsze: wanna czy prysznic? Wyjaśniamy, jak często się myć i ile powinna trwać kąpiel w wannie

Anna Rokicka-Żuk
Prysznic jest bardziej ekonomiczny od kąpieli, ale będzie zdrowszy dla skóry przede wszystkim wtedy, gdy wybierzemy odpowiednie kosmetyki do mycia. fot. jcomp/freepik
Prysznic jest bardziej ekonomiczny od kąpieli, ale będzie zdrowszy dla skóry przede wszystkim wtedy, gdy wybierzemy odpowiednie kosmetyki do mycia. fot. jcomp/freepik
Mycie się to wciąż temat tabu, a przecież to podstawa higieny i dbania o zdrowie. Wiele osób wciąż wierzy jednak, że częste mycie „skraca życie”. Tymczasem mit ten należy wreszcie obalić, podobnie jak inne szkodliwe przekonania. Wyjaśniamy, czy trzeba się myć codziennie oraz ile można się nie myć. Sprawdź, czy lepsza jest wanna, czy prysznic, oraz jak myć się w sposób przyjazny dla skóry.

Z artykułu dowiesz się:

Czy trzeba często się myć? To zależy

Higiena osobista powinna być uzależniona od aktualnych warunków i potrzeb. Głównym celem mycia się jest usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, wydzielin ciała oraz drobnoustrojów powodujących przykry zapach i mogących wywołać choroby dotyczące całego organizmu. Ich obecność zależy zaś m.in. od tego, jaka jest pogoda, w jakim stopniu się pocimy, jak pracują nasze gruczoły łojowe, jaką mamy mikroflorę skóry, jak często chodzimy do toalety, czy jesteśmy aktywni, jaki prowadzimy tryb życia, czy wychodzimy z domu i gdzie przebywamy.

Zobacz: Dziwny zapach ciała może być objawem choroby, w tym nawet raka. Zobacz, co najczęściej oznacza nieprzyjemny zapach skóry, moczu czy potu

Jeżeli np. bierzemy prysznic wieczorem, śpimy w czystej pościeli, a rano wskakujemy w dres i siadamy przed komputerem, by pracować zdalnie, możemy umyć się później. Jeśli natomiast wychodzimy do biura czy klubu fitness, poranna higiena jest bardziej niż wskazana.

Czytaj też: Nie musisz ćwiczyć. Weź gorącą kąpiel, a schudniesz bez wysiłku i obniżysz poziom cukru we krwi

Gdy ktoś bardzo się poci, ma problemy z zapachem czy zdrowiem skóry, intensywnie ćwiczy, przebywa w centrum miasta lub terenie, powinien kąpać się częściej. W upalne dni bywa i tak, że trzeba odświeżyć się nawet trzy razy dziennie.

Jeżeli jednak ablucje wywołują podrażnienia skóry, a zmiana kosmetyków na łagodne i pozbawione problematycznej chemii nie przynosi ulgi, trzeba kąpać się rzadziej. Bardzo często winne są bowiem obecne w wodzie zanieczyszczenia, zwłaszcza pochodzące z instalacji wodnej.

Wanna czy prysznic? Codzienna kąpiel to niekoniecznie zdrowy nawyk

Mycie się to kąpiel w wannie albo prysznic, ale te dwa zabiegi higieniczne mają różne konsekwencje dla skóry. Kąpiel powoduje jej przedłużony kontakt nie tylko z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie, ale też składnikami stosowanych wtedy kosmetyków. Najczęściej są to pachnące i pieniące się płyny, który oprócz detergentów zawierają też syntetyczne związki zapachowe, barwniki i inne syntetyczne dodatki. Znacznie lepszym rozwiązaniem są więc naturalne sole i olejki do kąpieli o tzw. czystym składzie, zwłaszcza o konkretnym działaniu, np. nawilżającym czy relaksującym.

Kąpiel w wannie, zwłaszcza gorąca lub zimna, nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. W innych przypadkach można przedłużyć ją do 20-30 min, ale dłuższe leżenie w wodzie nie jest wskazane m.in. ze względu na macerację naskórka.

Z siedzenia w wannie powinny zrezygnować: osoby z suchą skórą (chyba, że jest to olejowa kąpiel lecznicza), a także atopowym zapaleniem skóry, nawet gdy nie ma na niej egzemy, łuszczycą, a także infekcjami skórnymi i intymnymi. W takich przypadkach warto zamienić kąpiel na krótki prysznic. Wyjątkiem są kąpiele lecznicze z dodatkiem środków łagodzących podrażnienia.

Warto pamiętać, że w porównaniu z szybkim prysznicem kąpiel w wannie generuje znacznie większe zużycie wody i związane z tym koszty. Nie jest też tak higieniczna, ponieważ w wodzie pozostają wszystkie zanieczyszczenia i kosmetyki zmyte ze skóry. To kolejne powody, by zmienić sposób mycia się na krótszy i bardziej ekonomiczny.

„Częste mycie skraca życie”? To nieaktualne

Jeszcze nie tak dawno mówiło się, że częste mycie skraca życie. W czasach bardziej współczesnych dotyczyło to jednak głównie zdrowia skóry, która rzeczywiście cierpiała z powodu stosowania popularnych środków myjących.

Zanim pojawiły się mydła w płynie, do mycia ciała służyły głównie detergenty w kostce. Mają one odczyn zasadowy, podczas gdy skóra ma kwaśne, niskie pH. Wynika ono z obecności na niej ochronnych substancji, które tworzą tzw. płaszcz wodno-tłuszczowy skóry. Mydło tę powłokę niszczy, narażając skórę na działanie szkodliwych czynników, a także prowadząc do podrażnień. Odbudowanie tej bariery zajmuje czas, więc im częściej się myjemy, w tym gorszej kondycji jest skóra.

Dziś większość osób myje się za pomocą płynnego mydła, a jest to zazwyczaj SLS lub SLES (laurylosiarczan sodu – sodium lauryl sulfate – i jego pochodna), jednak to wcale nie lepsze rozwiązanie. Każdy detergent niszczy barierę hydrolipidową skóry, ale ten prowadzi jeszcze do ścieńczenia naskórka i powoduje podrażnienia, a wchłaniając się przez niego ma działanie hormonalne. Polecane, delikatnie działające zamienniki tych związków (i innych siarczanów) to poliglukozyd kwasów oleju kokosowego (coco-glucoside) i kokamidopropylobetaina (cocamidopropyl betaine), a także sarkozyniany (sarcosinate) oraz bursztyniany (succinate).

Prysznic raz czy dwa razy dziennie?

Wiele osób bierze prysznic dwa razy dziennie – rano, po skorzystaniu z toalety i przed wyjściem z domu, oraz wieczorem, gdy po całym dniu trzeba kłaść się spać. Wynika to z faktu bardzo wczesnego porannego wstawania i przebywania przez cały dzień poza domem.

Z różnych powodów umycie się może być wskazane wieczorem, a z innych rano. Prysznic po całym dniu umożliwia zmycie z ciała potu i kurzu, a na skórę skórę można nałożyć pielęgnacyjny balsam. W ten sposób dbamy też o świeżość pościeli, która w przeciwnym razie może stać się siedliskiem roztoczy. Te z kolei sprzyjają infekcjom gruczołów skórnych i występowaniu zmian.

Również poranna higiena to wskazany zabieg, który pomoże zmniejszyć ryzyko rozmaitych zakażeń. Sprawi też, że ciało nie będzie wydzielać przykrego zapachu, zwłaszcza gdy np. spocimy się w drodze do pracy.

Do najważniejszych partii ciała, o których higienę należy dbać sumiennie każdego (tak często, jak trzeba) to oprócz rejonów intymnych również pachy oraz stopy. Zwłaszcza w przypadku osób z problemami skórnymi, które nie mają charakteru infekcji ani łojotoku, resztę ciała wystarczy opłukać wodą.

Jeszcze inne zalecenia dotyczą mycia twarzy, którą również powinno się oczyszczać codziennie, choć niekoniecznie przy użyciu wody.

Sposoby na poczucie świeżości przez cały dzień

Mycie się nawet kilka razy dziennie może nie przynosić pożądanych efektów w postaci poczucia świeżości, jeśli intensywnie się pocimy. W takiej sytuacji wskazane jest używanie antyperspirantu, który zmniejsza wydzielanie potu. Zwykle obok spełniających to zadanie soli glinu zawiera skutecznie działające związki antybakteryjne. Hamują one aktywność bakterii, które przekształcają obecne na skórze związki z substancje o nieprzyjemnym zapachu.

W przypadku intensywnego pocenia się, a zwłaszcza potu stresowego, który ma niższe pH i zawiera więcej hormonów stresowych niż ten wydzielany np. podczas aktywności fizycznej, warto poszukać produktów o wzmocnionym działaniu, które zawierają sole glinu i cyrkonu.

Nie można też zapominać o higienie ubrań. Te noszone bezpośrednio na ciele, a zwłaszcza bieliznę i skarpetki, należy zmieniać codziennie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska