Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Helena Modrzejewska była babką mostu?

Ryszard Tadeusiewicz, profesor AGH
Helena Modrzejewska żyje we wspomnieniach Polaków jako wybitna aktorka. Drogę jej scenicznej kariery przypomniał niedawno serial telewizyjny, więc wszyscy lepiej lub gorzej znamy koleje jej losu. Ale jaki ma to związek z opisywaną w tych felietonach historią nauki i techniki, a zwłaszcza co może mieć wspólnego ta piękna i subtelna kobieta z ... mostem?

A jednak okazuje się, że ma!

Modrzejewska odnosiła wielkie sukcesy dzięki swemu talentowi i pracy wszędzie, gdzie występowała: w Bochni, Rzeszowie, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Polacy jednak nie darują nikomu sukcesu, więc Modrzejewska stała się obiektem ataków różnych zawistników. Skąd ja to znam?

Prześladowcy tak się jej dali we znaki, że w 1876 roku postanowiła wyjechać do USA. Grupa zaprzyjaźnionych Polaków, w skład której obok Modrzejewskiej wchodził także Henryk Sienkiewicz, zakupiła farmę w Kalifornii (w miejscowości Anaheim) i chciała tam żyć szczęśliwym i beztroskim życiem farmerów. Jednak wkrótce przekonali się, że życie farmera wcale nie jest sielanką, więc wrócili do swoich profesji: Sienkiewicz zaczął pisać "Listy z podróży do Ameryki" drukowane w Gazecie Polskiej, a Modrzejewska błyskawicznie nauczyła się angielskiego i wkrótce stała się najbardziej znaną w USA odtwórczynią ról kobiecych w dramatach Szekspira.

No dobrze - ale gdzie ten most? Spokojnie - już dochodzimy do mostu!

W podróży do USA towarzyszył Modrzejewskiej jej syn Rudolf. I to właśnie on, znany w USA pod nazwiskiem Ralph Modjeski, był wybitnym inżynierem, "ojcem" wielu wspaniałych mostów. Dodam, że Helena także używała w USA nazwiska Modjeska, bo nazwisko Modrzejewska było za trudne dla Amerykanów, więc jej związki rodzinne z genialnym konstruktorem były powszechnie znane.

Ralph Modjeski był pionierem w budowie mostów wiszących i zapoczątkował budowę mostów zawieszanych na sprężystych stalowych pylonach. Zbudował ponad 40 takich mostów nad największymi rzekami Ameryki. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł był most przez rzekę Delaware w Filadelfii, przy którym stoi dziś spiżowa tablica z jego nazwiskiem, podkreślająca m.in. fakt, że był on Polakiem. W uznaniu innowacyjnego (jak byśmy to dziś określili) charakteru jego konstrukcji mostowych, Modjeski otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń: między innymi Medal Franklina w 1922 roku i złoty medal Johna Fritza w 1929 roku. Obok praktyki inżynierskiej zajmował się on również rozwojem teorii budownictwa mostowego i publikował liczne książki i artykuły naukowe, w wyniku czego w 1911 roku otrzymał doktorat na Illinois State University.

Wiedząc to wszystko, spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Skoro Ralph Modjeski był "ojcem" mostów, to chyba słusznie możemy twierdzić, że jego matka, Helena Modrzejewska, była ich babką, prawda?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska