Czy olkuszanie doczekają się autobusów na linii Olkusz-Kraków? Jest taka możliwość. Ale czy są takie chęci? [ZDJECIA]

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Minibusy kursujące na linii Olkusz-Kraków
Minibusy kursujące na linii Olkusz-Kraków Paweł Mocny
Udostępnij:
Komunikacja zbiorowa na linii Olkusz-Kraków to ciężki temat zarówno dla mieszkańców Srebrnego Miasta i jego okolic, jak i władz. Mieszkańcy chcą, aby na odcinek DK 94 łączący Olkusz ze stolicą województwa w miejsce minibusów wyjechały autobusy. Umożliwić to może Polski Ład lub Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Czy olkuszanie doczekają się komunikacji publicznej na miarę XXI wieku?

Czy olkuszanie doczekają się autobusów na linii Olkusz-Kraków?

Olkuszanie od lat dojeżdżają do Krakowa własnymi samochodami lub minibusami należącymi do prywatnych przedsiębiorców. Jak zaznaczają, w pojazdach warunki są złe. Pasażerowie przejeżdżają około 40-kilometrowy odcinek wyładowanym po brzegi busem. W lecie wnętrza samochodów tak się nagrzewają, że niektórzy pasażerowie rezygnują z dalszej podróży. W zimie natomiast panuję duchota. Niepełnosprawny ani rodzic z wózkiem do środka nie wejdą.

Mieszkańcy Olkusza i okolic są niemal jednogłośni. Chcieli oni uruchomienia połączeń autobusowych na linii Olkusz-Kraków. Chodzi tutaj o autobusy, takie jak te, którymi dysponuję Związek Komunalny Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu. Czy jest to możliwe?

Jak informuję Ministerstwo Infrastruktury uruchomienie takiego połączenia jest realne.

- Organizatorami publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych są jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki na poziomie gminy, związku międzygminnego, powiatu, związku powiatów, związku powiatowo-gminnego, związku metropolitalnego lub województwa – informują przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

Powstanie takiej linii mogło by być dofinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Możliwości są. Brakuję zatem chęci? Już 13 stycznia tego roku wysłaliśmy pytanie do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz o to, czy gmina w przeszłości podejmowała kroki, aby doprowadzić do powstania linii autobusowej łączącej Olkusz z Krakowem. Pytanie pozostało bez odpowiedzi.

Takie samo pytanie zadaliśmy przedstawicielom powiatu olkuskiego.

- Ilość funkcjonujących linii komunikacyjnych łączących Olkusz z Krakowem zabezpiecza potrzeby przewozowe mieszkańców powiatu - zaznacza Wojciech Gleń z wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Jego zdania nie podzielają pasażerowie. - Czy ten pan kiedyś jechał busem do Krakowa? - pyta pani Karolina, która studiuje na AGH.
Z każdego większego miasta w regionie, np. Chrzanowa, Oświęcimia czy Wadowic do Krakowa da się dojechać w godnych warunkach. Jeżdżą autobusy lub pociągi. - W czym my jesteśmy gorsi? - zastanawia się studentka. - Czy ktoś zrobił jakieś badanie potrzeb? Czy wie, ilu ludzi z chęcią przesiadłby by się z busów na autobusy lub zrezygnowało z jazdy samochodem, gdyby mogli wygodnie usiąść, przeczytać książkę. A tak codziennie sznur samochodów wyjeżdża spod bloków, by jakoś dotrzeć do stolicy województwa. A gdzie myślenie o ekologii? - dodaje.

Pomysł uruchomienia autobusów, które dowiozły by mieszkańców Olkusza i okolic do Krakowa ma radny gminy Olkusz, Wojciech Panek. Samorządowiec wystąpił do burmistrza Romana Piaśnika z interpelacją.

- 30 milionów złotych pozwoli zakupić autobusy zeroemisyjne i zorganizować linię przewozową Olkusz-Kraków. Na utrzymanie tej linii można także pozyskać środki. Łączenie programów dotacyjnych, dobre planowanie i współpraca na linii samorząd - rząd to gwarancja sukcesu i realna pomóc naszym mieszkańcom. Do takiego działania zachęcam burmistrza Piasnika pisząc interpelację – komentuje Wojciech Panek

W ramach wniosku do Polskiego ładu miał by zostać także wyremontowany dworzec autobusowy, który obecnie przypomina bardziej dom strachów niż budynek użyteczności publicznej.

Czy zorganizowanie publicznej linii komunikacyjnej która połączyła by Olkusz ze stolicą województwa to mrzonka? Czy Olkuszanie doczekają się transportu na miarę XXI wieku? To pokażą najbliższe miesiące. Realną szansą na utworzenie takiego połączenia jest wniosek do Polskiego Ładu. Termin składania wniosków mija 15 lutego tego roku.

FLESZ - Oszuści podszywają się pod numer ZUS-u

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie