https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy sztuczna inteligencja odgadła Brexit?

prof. Ryszard Tadeusiewicz
Już jutro odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum, które zadecyduje, czy kraj ten zostanie w Unii Europejskiej. To wydarzenie bez precedensu - dotychczas poszczególne państwa ubiegały się o przyłączenie do Unii. Tak było w Polsce, gdzie przed akcesją (1 maja 2004 roku) w dniach 7-8 czerwca 2003 r. odbyło się referendum, w którym ponad 77 proc. Polaków powiedziało, że chce być w UE. Tymczasem spora część społeczeństwa brytyjskiego w Unii być nie chce.

Nad przewidzeniem wyniku głowią się politycy, naukowcy i dziennikarze na całym świecie, a Państwo z pewnością już słyszeli, jakie byłyby skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - dla Europy, dla Polski i dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich.

Nie zamierzam „dolewać wody do studni” i dodawać do tej wrzawy medialnej moich refleksji co do przyczyn i potencjalnych skutków Brexitu (nazywanego tak od słów: Britannia oraz exit = wyjście). Natomiast chcę opowiedzieć Państwu o ciekawym eksperymencie naukowym, jakim jest próba przewidzenia wyników referendum za pomocą sztucznej inteligencji.

Zacznę może od stwierdzenia, że narzędzia informatyczne naśladujące inteligencję człowieka od dawna były i są stosowane do przewidywania różnych zdarzeń. Na przykład sztuczne sieci neuronowe (uproszczone modele ludzkiego mózgu, którymi ja sam od lat się zajmuję) są skutecznie stosowane do prognozowania kursów walut, cen akcji na giełdzie, zapotrzebowania na energię elektryczną i do wielu innych zadań, w których trzeba przewidzieć coś, co ma się wydarzyć w przyszłości.

Nic dziwnego, że do powszechnych prób odgadnięcia wyniku referendum włączyli się także specjaliści od sztucznej inteligencji. Ambitną próbę prognozy podjęła firma Unanimous A.I., która stworzyła program komputerowy o nazwie UNU, oparty na dziale sztucznej inteligencji nazywanej „inteligencją roju”. Metody inteligencji roju opierają się na spostrzeżeniu, że zbiorowość indywiduów o niewielkiej osobniczej inteligencji (mrówki, termity, pszczoły itp.) może jako całość przejawiać bardzo inteligentne działania! Program UNU działa jako tak zwany „hive mind” („rozum ula”) wykorzystujący odpowiedzi wielu ludzi do przewidzenia wyniku, którego żaden z tych ludzi indywidualnie przewidzieć nie umiał. Metoda okazała się skuteczna: UNU zaczął swoje działanie poprawnym wytypowaniem czterech pierwszych koni w wyścigu Kentucky Derby. Szanse w tej zgadywance wynosiły 1 do 540. Potem UNU błysnął raz jeszcze, typując poprawnie 11 z 15 zwycięzców tegorocznych Oscarów.

No więc teraz zapytano UNU o wynik brytyjskiego referendum. Odpowiedź była zdecydowana: Brexitu nie będzie! Czy ta prognoza się sprawdzi? Przekonamy się już jutro!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brexit
Jeśli kierunki rozwoju polskiej "nauki” prognozuje sztuczna inteligencja to nie rokuje dobrze.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska