Obróbka metali polega na dowolnej zmiennie właściwości danego metalu. Dowiedz się więcej i zobacz podział obróbki metali oraz jej charakterystykę.
W dzisiejszych czasach obróbka metali dla nikogo nie powinna stanowić większego problemu. Faktem jednak jest, że to właśnie nowoczesna technologia i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania dają szerokie spektrum możliwości obróbki metali. Dziś każda osoba posiadająca odpowiedni sprzęt i nieco doświadczenia może bez większych problemów podjąć się obróbki wielu wybranych surowców. Pamiętajmy jednak, że tylko profesjonalne urządzenia do obróbki metali sprawią, że w dowolny sposób można zmienić wybrane lub niemalże wszystkie właściwości metali.
Podział obróbki metali i jego charakterystyka
Dziś obróbka metali jest zbiorem bardziej lub mniej skomplikowanych procesów i dzielimy ją w następujący sposób:
Obróbka chemiczna i obróbka cieplno-chemiczna
Obróbka cieplno-chemiczna polega na poddaniu wybranego materiału działaniu wysokiej temperatury z jednoczenym wykorzystaniem związków chemicznych w celu uzyskania pożądanego efektu. Taki zabieg stosuje się między innymi w uzyskaniu lepszej odporności metali. Do cieplno-chemicznej obróbki metali zalicza się nasiarczanie i nakrzemowanie.
Obróbka cieplna
Obróbka cieplna polega na poddaniu metalu działaniu wysokiej temperatury, bez używania innych środków. Do metod obróbki cieplnej należą między innymi: stabilizowanie, hartowanie oraz wyżarzanie. Tego rodzaju obróbkę najczęściej stosuje się w celu zmiany właściwości stali. Warto jednak pamiętać, że metoda ta dobrze sprawdzi się także podczas pracy z innymi - lecz nie z wszystkimi - metalami.
Obróbka plastyczna
Metoda ta ma na celu odkształcenie metali przy pomocy wybranych przez siebie metod. Plastyczne odkształcenie matali polega na zmianie struktury, gładkości i właściwości materiału. Obróbka plastyczna może odbywać się zarówno na ciepło jak i na zimno. Najpopularniejsze metody obróbki plastycznej to: tłoczenie, kucie i gięcie.
Obróbka mechaniczna (skrawanie)
Obróbka mechaniczna poprzez skrawanie metali pozwala na dowolne obrobienie danego materiału przy pomocy odpowiednich narzędzi w celu uzyskania pożądanego wymiaru, a także kształtu wybranego przedmiotu. Skrawanie materiału obejmuje: szlifowanie, frezowanie i toczenie metali.
Obróbka metali, a rozwój nowoczesnych technologii
Z biegiem lat powstają coraz to nowocześniejsze technologie, które pozwalają na obróbkę metali o jakiej jeszcze kilkanaście lat temu nawet nikt nie śmiał pomarzyć. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że obróbka metali daje nowe możliwości, a cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo. Doskonałym przykładem nowoczesnych rozwiązań ostatnich lat jest toczenie cnc. Toczenie z zastosowaniem technologii CNC skutecznie usprawniło cały proces, a także w znaczny sposób zwiększyło jakość wykonywanych usług, o zwiększeniu mozliwości już nie wspominając.