Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu „pójdzie na żyletki”? Obiekt ma ogromne znaczenie sentymentalne dla mieszkańców. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wieża szybowa "Chrobry" w Olkuszu
Wieża szybowa "Chrobry" w Olkuszu Paweł Mocny
Wieża szybowa „Chrobry”, która znajduję się tuż przy drodze krajowej numer 94 może zniknąć z krajobrazu Olkusza. Po likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” ZGH „Bolesław” ma bowiem obowiązek zlikwidować także „Chrobrego”. Aby tak się nie stało zarząd przedsiębiorstwa wysłał pismo do samorządów z powiatu olkuskiego z propozycją nieodpłatnego przekazania wieży szybowej. Czy uda się ocalić „Chrobrego” przed „pójściem na żyletki”?

Czy uda się ocalić wieże szybową „Chrobry” w Olkuszu przed „pójściem na żyletki”?

Na razie wszystko wskazuje na to, że wieża szybowa „Chrobry” w Olkuszu pójdzie na złom. Zatwierdzony plan likwidacji zakładu górniczego nakłada bowiem na Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” obowiązek likwidacji wieży szybowej, która funkcjonowała przy kopalni „Olkusz-Pomorzany”.

Wieża szybowa ma ogromną wartość sentymentalną dla wielu mieszkańców Olkusza. Jest ona także jedną z najlepiej widocznych pamiątek po długiej historii górnictwa na ziemi olkuskiej.

- Z punktu widzenia konserwatora zabytków i opinii, którą on zlecił wynika, że wieże szybowe „Chrobry” i „Dąbrówka” nie przedstawiają walorów ani historycznych, ani zabytkowych a jedynie widokowe – podkreślał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” prezes ZGH „Bolesław” Bogusław Ochab.

Aby ważna dla ludzi z Olkusza wieża szybowa „Chrobry” nie zniknęła zarząd ZGH „Bolesław” zwrócił się do samorządów z powiatu olkuskiego z propozycją nieodpłatnego przekazania przynależącej do niego działki i drogi dojazdowej przy ulicy Wspólnej w Olkuszu. W grę wchodzi także przekazanie obiektu w prywatne ręce.

Samorząd lub prywatny przedsiębiorca, który zdecydowałby się na przyjęcie wieży będzie musiał liczyć się ze sporymi wydatkami.

- To jest obiekt dosyć kłopotliwy. Wieża szybowa to jedno. To co znajduję się w środku jest zamontowane w zupełnie innej konstrukcji. Trzeba by zupełnie przeprojektować i przebudować zamocowanie wieży, aby można to utrzymać. Trzecia sprawa to budynek nadszybia. To jest wielka, oszklona płyta, która może stwarzać spore zagrożenie, jeżeli nie zostanie doprowadzona do porządku – mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” prezes ZGH „Bolesław” Bogusław Ochab.

Oprócz prac, które będą niezbędne do zaadaptowania „Chrobrego”, na przykład w celach turystycznych trzeba będzie jeszcze go utrzymać.

Co na to samorządy z powiatu olkuskiego?

Pismo zostało wysłane zarówno do powiatu olkuskiego jak i gmin. Burmistrz Srebrnego Miasta zabrał głos w tej sprawie podczas XLVI sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.

- Nie podejmę żadnej decyzji, która narazi nas jako gminę na koszty. Słyszeliście państwo jaka jest trudna sytuacja. To chcę oświadczyć - mówił podczas sesji rady miasta burmistrz Roman Piaśnik.

Szefowie pozostałych gmin nie mieli jeszcze okazji wypowiedzieć się na temat ewentualnych działań związanych z ratowaniem „Chrobrego”. Starosta olkuski Bogumił Sobczyk natomiast wysłał do burmistrzów i wójtów zaproszenie na spotkanie, na którym omówią ewentualne działania mające na celu zachowanie wieży szybowej dla przyszłych pokoleń. Spotkanie ma się odbyć na początku stycznia przyszłego roku.

Co można zrobić w wieży szybowej takiej jak „Chrobry” w Olkuszu?

Przykładów wykorzystania wież szybowych takich jak „Chrobry” jako obiekty turystyczne nie trzeba szukać daleko od Olkusza. Wystarczy wybrać się na Śląsk, gdzie dawne szyby i należące do nich budynki adaptowano na przykład na wieże widokowe, restauracje czy muzea.

Jeżeli chodzi natomiast o powiat olkuski to udało się już ocalić wieżę szybową „Dąbrówka”. Konstrukcja ma zostać przeniesiona na Pustynię Błędowską, gdzie stanie się wieżą widokową. Tuż obok niej stanie natomiast centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej, w którym przedstawiona zostanie historia wydobycia rud cynku i ołowiu na ziemi olkuskiej. Obecnie gmina Klucze stara się pozyskać środki na przedsięwzięcie.

Warto dodać, że wieże szybowe „Chrobry” i „Dąbrówka” to nie jedyne pamiątki po wieloletniej historii górnictwa na ziemi olkuskiej. Oprócz dwóch wystaw maszyn górniczych można także odwiedzić ekspozycję Kopalni Wiedzy o Cynku w Bukownie oraz część ekspozycji Podziemnego Olkusza, w której przedstawiona została historia górnictwa.

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska