Kraków: naprawa torów w centrum miasta. Będą utrudnienia
Obowiązkową zmianę ogumienia na zimowe forsowała w styczniu w Sejmie posłanka Beata Małecka-Libera z PO. Gdyby przepisy weszły w życie, brak stosownego ogumienia od listopada do kwietnia niósłby ze sobą ryzyko mandatu, tak jak w większości krajów Europy. Od 1 listopada dołączyły do nich Czechy. Na drogach oznaczonych znakiem "Zimní výbava", samochody mogą poruszać się wyłącznie na oponach zimowych. Przed wyjazdem na narty wykaz wszystkich dróg z obowiązkowym ogumieniem zimowym warto sprawdzić TUTAJ
Czy warto zmieniać opony na zimowe? Ekspert motoryzacyjny i instruktor szkoły bezpiecznej jazdy Marek Kopeć przytacza jednoznaczne dane.
- Żeby zatrzymać auto jadące na letnich oponach z prędkością 50 km/h, droga hamowania wynosi 63 metry. Na zimówkach skraca się o połowę do 32 m. Zdecydowanie więc zwiększają bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy - mówi. Na letniakach kierowcy mogą mieć kłopoty nie tylko z hamowaniem, ale z ruszaniem na skrzyżowaniach, a start na światłach pod górkę może się w ogóle nie udać - dodaje Kopeć.
Opony należy zmienić, kiedy temperatura powietrza wynosi mniej niż 7 st. C i prognozy mówią o tendencji spadkowej. W Polsce to przełom października i listopada. Różnica w budowie opon letnich i zimowych sprowadza się nie tylko do stosowania specjalnych mieszanek gumy. Ważną cechą zimówek jest ich konstrukcja i budowa bieżnika, który ma szerokie lamelowe rowki. Dzięki temu opona lepiej dostosowuje się do warunków drogowych.
Oto jak w Europie jeździ się zimą
Bezwzględny obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje w: Finlandii, Szwecji, Estonii, Niemczech, na Łotwie i Litwie oraz we włoskiej prowincji Mediolan (od 15 XI do 31 III).
W Austrii "zimówki" są wymagane w typowych warunkach zimowych (od 1 XI do 15 IV). Jeśli zima jest gorąca i sucha, nie ma takiego obowiązku. Podobnie jest w Hiszpanii.
W Chorwacji trzeba mieć komplet opon zimowych lub letnie wyposażone w łańcuchy. Podobnie w Albanii, Bośni, Hercegowinie, Serbii i Czarnogórze.
Co najmniej dwie opony zimowe trzeba mieć w Słowenii i na Słowacji.
W Czechach trzeba mieć "zimówki" na wyznaczonych znakiem "Zimní výbava" trasach od 1 XI do 30 IV.
Zalecają stosowanie opon zimowych: kraje Beneluksu, Dania, Norwegia, Rosja, Włochy, Turcja.
Obowiązku "zimówek" nie ma w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Macedonii, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. CIS
Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!