https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: rdzawy pył nad hutą. Niekontrolowana emisja w ArcelorMittal Poland

PAS
Obłok pyłu nad hutą wzbudził niepokój mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolicznych miejscowości. W mediach społecznościowych szybko pojawiły się komentarze i zdjęcia niepokojącego zjawiska
Obłok pyłu nad hutą wzbudził niepokój mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolicznych miejscowości. W mediach społecznościowych szybko pojawiły się komentarze i zdjęcia niepokojącego zjawiska Facebook
W sobotę w godzinach południowych miała miejsce niekontrolowana emisja pyłów do atmosfery. Rdzawe obłoki pojawiły się nad oddziałem ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Na szczęście był to jednorazowy wypadek przy pracy, a pozostałe spusty surówki odbywały się już bez kłopotów.

Kłęby rdzawych pyłów zauważyli mieszkańcy, którzy nie byli pewni, co też mogło stać się na terenie huty. Szybko okazało się, że to niekontrolowana emisja pyłów, które dostały się do atmosfery poza przystosowanymi do tego instalacjami.

– Prowadzimy prace remontowe przy otworze spustowym wielkiego pieca nr 2. Podczas spustu surówki około godziny 12.00 zmieniliśmy otwory, wykorzystując rzadko używany otwór nr 4. Ta sytuacja spowodowała, że miała miejsce niezorganizowana emisja pyłów do atmosfery – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland S.A.

– Bezwietrzna pogoda sprawiła, że rdzawy obłok unosił się kilkanaście minut nad hutą. To przede wszystkim grube frakcje pyłów, wśród których były m.in. tlenki żelaza - gorący metal zareagował z powietrzem. Dzięki bezwietrznej pogodzie większość pyłów opadła na tereny należące do ArcelorMittal Poland. Obecnie trwa szacowanie wielkości tej emisji przez służby ochrony środowiska. Pozostałe spusty płynnego żelaza odbywały się już bez problemów. Za zaistniałą sytuację przepraszamy mieszkańców – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec okolicy
Tylko osoba nie mająca kompletnego pojęcia o procesie i emisji zanieczyszczeń do powietrza może pisać takie bzdury. Nie dziwie się dziennikarzom, którzy kosztem ludzkiej niewiedzy robią karierę, ale pomówienia typu, że pod ochrona nocy huta zwiększa emisje, omija filtry i celowo zanieczyszcza powietrze ta jest totalny absurd...
S
S
To bylo niekontrolowane dlatego widoczne dla wszystkich. Pod oslona nocy odbywaja sie te kontrolowane i taki syf w powietrzu to norma. Widac to bo warstwie zalegajacej na parapetach. Taka warstwa osadza sie tez w plucach i jak jeszcze ktos zapyta kto uratuje biednych hutnikow to ja napisze,ze jak beda wdychac taki syf to na pewno nikt. Huta czesto robi jeszcze tzw.przedmuchiwanie kominow,otwieraja wtedy filtry i wydmuchuja powietrze pod duzym cisnieniem. Codziennie powietrze "pachnie" czyms innym, czasami nie da sie otworzyc okien. Dla mnie nie trzebarobic drogich badan i pomiarow, pwne rzeczywidac golym okiem i nosem.
a
anty nwo
szkoda że nikt nie zwrócił uwagi na opryski z samolotów nato na niebie nad hutą a tylko na rdzawy pył, te opryski mają znacznie gorszy skład zapewniam
m
mieszkaniec DG
Dla wszystkich tych, którzy twierdzą, że należy przymknąć oko, bo to „huta żywicielka” proponuję przeczytać komentarz mówiący o tym, że w Czechach już są sygnały, że Mittal planuje sprzedaż polskich i czeskich zakładów Chinom.
Tak więc można przypuszczać, że okres jaki Mittal dostał na modernizację, poświeci zmaksymalizowaniu zysków, a następnie odsprzeda zgliszcza.
Sami pozwalamy na to żeby nas wykorzystywano. Mittal’owi również nie zależy na zamknięciu huty. Gdyby musieli, to modernizację zrobiliby jak tylko da się najszybciej. Wychodząc z pozycji strachu sami pozwalamy się truć. Ciekawe kto pomoże rodzinom walczącym z rakiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Najbardziej narażeni są właśnie sami hutnicy. W tym czasie na hucie byli pracownicy. Ciekawe ilu z nich zachoruje w najbliższym czasie? Niestety nikt tego nawet nie sprawdzi i nikt nie pomoże tym rodzinom.
To nie jest przypadkowa awaria. Zgodnie z tłumaczeniem, ktoś w Mittal świadomie podjął decyzję o przepięciu się na nieużywany kanał spustowy. Ktoś miał świadomość skutków. Jeżeli nie maił tej świadomości to znaczy, że nie wie co robi, więc pozostając na swoim stanowisku takich sytuacji może prowokować więcej. Tu nie ma żadnej siły wyższej, tylko świadome działanie. Nie dopisała mu tylko pogoda, która przy innych warunkach szybciej rozwiałaby te zanieczyszczenia i może nikt by nie zauważył.
M
Mieszkaniec Zagłębia
Ponieważ Mittal zatrudnia kilka tysięcy osób, to upoważnia go to, do zatruwania setek tysięcy okolicznych mieszkańców? Kiepska kalkulacja. Te pare tysięcy ludzi w 2 lata znalazłoby pracę gdzie indziej, a tak, mamy skażony teren na dziesiątki (jak nie setki lat), nowotwory, choroby płuc, zatrute wody, ziemie, powietrze i rośliny...
s
sweet gnój
i też tak mówisz.
h
hutnik
a czy ty uratujesz rodziny hutnikow po zamknieciu huty?
a
aha
ile osób zabija co roku :D jeżeli uwarzasz że te pyły tak bardzo szkodzą twemu zdrowiu to się wyprowadź ! proste ! jest wiele miejsc w polsce gdzie bd oddychał świeżym powietrzem w czym problem :)
m
metale ciężkie są cool
Ciekawe czy żywność pochodząca z terenów skażonych przez hutę jest bardziej szkodliwa od żywności modyfikowanej produkowanej w Kanadzie?
p
po nas choćby potop
...Jak poinformowała agencja Bloomberg powołując się na czeski tygodnik "Euro", ArcelorMittal może ograniczyć produkcję w czeskiej Ostrawie lub nawet sprzedać inwestorowi z Chin tamtejszą hutę oraz zakłady w Polsce.... Grupa Mittal ma oddziały w Krakowie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Świętochowicach. ...
Nastał czas obniżania kosztów wytwarzania.
G
Gość
i ile tysięcy osób w nim zamieszkuje? Dlaczego tych informacji nie podaje się do publicznej wiadomości?
.....Wojewoda śląski zmienił granice strefy ochronnej wokół Huty Katowice. Zamiast dotychczasowych prawie 9 tys. hektarów, obejmuje ona w tej chwili zaledwie 74 hektary......Huta Katowice nie będzie już musiała ponosić dużych kosztów związanych z utrzymywaniem strefy. Tylko w 1997 roku z tytułu obniżenia plonów w strefie zakład zapłacił 367 tys. złotych, a za niemożność użytkowania gruntów 37 tys. zł. Huta ponosiła także koszty związane z zalesieniem terenu, nawożeniem pasów przeciwpożarowych i ochroną upraw przed szkodnikami.
m
małe Indie Lakshmi Mittala
Jak wygląda powietrze w Indiach widać gołym okiem. Polska stała się trzecim światem dla dalekiego wschodu.
_____________________________________________________________________
.....Indyjskie miasta należą do niechlubnej czołówki - uchodzą za takie, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Za taki stan odpowiada gospodarka kraju oraz słaby monitoring składu chemicznego atmosfery....O tym, jak gigantyczna jest skala problemu zabójczego brudnego powietrza, niech świadczą statystyki.
W 2014 roku Nowe Delhi, czyli stolica Indii, było najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Problem ten dotyczy całego kraju. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) w pierwszej dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych znalazło się aż 13 miast z Indii. Co więcej - aż 99,5 procent mieszkańców 1,2-miliardowego państwa oddycha powietrzem, które przekroczyło wyznaczone przez WHO normy.....
Czy w promieniu 5 km od hut kupionych na Śląsku przez Mittala powinny znajdować się budynki mieszkalne? Czy Śląsk podzieli los ludzi mieszkających w Indiach, gdzie przeciętna długość życia mężczyzn wynosi 64 lata, kobiet 66 lat?
c
ciemność w (_!_)
do atmosfery?
Czy silniejszy podmuch wiatru oraz padający deszcz może ten leżący na terenie huty gnój przemieści poza teren ArcelorMittala?
Czy jakaś państwowa służba zbadała toksyczność pyłów wyemitowanych w atmosferę przez ArcelorMittal?
Czy to prawda że produkcja stali w/g technologii Lakshmi Narayan Mittala została zabroniona przez władze stanu Radżastan w Indiach więc kupił sobie hutę w dalekiej Polsce?
Czy to prawda, że dochody z zakładów trujących powietrze w Polsce transferowane są do Luksemburga, gdzie znajduje się formalna siedziba Mittala?
G
Gość
Kontrolowana emisja do atmosfery dokonywana jest po 22.oo aby nie drażnić ludzkiego oka. Skutki tej emisji najlepiej widać to na świeżo umytych szybach okiennych i karoseriach samochodach.
Oczywiście żadna biurwa państwowa odpowiedzialna za środowisko tego stanu rzeczy nie potwierdza gdyż biurwy państwowe pracują w godzinach 7.oo-15.oo . W tych godzinach żadna fabryka nie dokonuje niekontrolowanych emisji pyłów do atmosfery.
H
Hanys
A mnie to nie przeszkadza.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska