Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. Miejscem stałego eksponowania "Damy z gronostajem" jest obecnie remontowany Pałac Książąt Czartoryskich. Rozważano inne lokalizacje: Kamienicę Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich i Sukiennice.
Pytany o to, dlaczego wybrano Wawel, skoro już raz z tej lokalizacji zrezygnowano, Zdrojewski przyznał, że były wątpliwości dotyczące warunków eksponowania dzieła w tamtym miejscu.
- Jednak zdecydowanie gorsze warunki są w Arsenale - a to była druga propozycja księcia Czartoryskiego. Ja zaproponowałem, aby pokazać obraz w Sukiennicach, gdzie przygotowanie warunków do ekspozycji byłoby najprostsze, ale tę propozycję też odrzucono, z kilku powodów. Między innymi dlatego, że cały czas pojawiała się merytoryczna opinia, iż umieszczanie "Damy“ w kontekście dominującego malarstwa XIX-wiecznego nie jest dobrym pomysłem. Poza tym Sukiennice i tak są obecnie dość mocno oblężone - tłumaczył Zdrojewski.
Minister ocenił, że decyzja o eksponowaniu "Damy z gronostajem" ma Wawelu jest neutralna dla wszystkich stron. - Nie będzie eksponowana ani w pomieszczeniach Fundacji, ani - Muzeum Narodowego. Do czasu przygotowania ekspozycji Dama będzie prezentowana na Wawelu - zaznaczył minister.
Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu podkreśla, że decyzja ministra i fundatora o czasowej ekspozycji "Damy z gronostajem" na Wawelu przyjmuje "jako ważny obowiązek wobec kultury narodowej".
Będzie to już drugi w powojennej historii Zamku pobyt "Damy" w jego komnatach - pierwszy miał miejsce pod koniec lat 50. XX w.
- Przewidywanym miejscem ekspozycji jest sala z renesansowym wykuszem na drugim piętrze skrzydła zachodniego Zamku, która musi zostać odpowiednio przygotowana i zabezpieczona - poinformował dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan K. Ostrowski. Dodał, że szczegóły organizacyjne i techniczne zostaną ustalone z Fundacją Książąt Czartoryskich i z Muzeum Narodowym w Krakowie, które "przez lata kompetentnie opiekowały się najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach".
- Muzeum jest zaskoczone tą decyzją, dlatego, że wielokrotnie słyszeliśmy pochlebne opinie ministra i jego ekspertów na temat sposobu sprawowania przez Muzeum Narodowe opieki nad "Damą z gronostajem“ - dotyczące zarówno transportu obrazu na wystawy jak i przeprowadzonych ostatnio badań, które zostały ocenione jako badania na najwyższym światowym poziomie - powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew.
Obraz został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!