WIDEO: Barometr Bartusia
Regulacje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia zakładają, że darmowe lekarstwa będą przysługiwać wszystkich przyszłym mamom, niezależnie od poziomu ich dochodów. Panie będą mogły skorzystać z nowego przywileju od momentu stwierdzania ciąży przez medyka aż do porodu.
Jakie preparaty ciężarne dostaną bez opłat? Na dedykowaną im listę mają trafić wyłącznie leki na receptę, najczęściej przepisywane kobietom oczekującym narodzin dziecka. Ich wykaz będzie dodatkiem do listy refundacyjnej aktualizowanej przez resort zdrowia co dwa miesiące. Oznacza to, że przyszłe mamy bez zmian z własnej kieszeni pokryją koszty chociażby popularnych witamin powszechnie stosowanych w trakcie ciąży. Receptę na darmowe medykamenty będą mogli wystawić lekarze ginekolodzy oraz uprawnione do tego położne.
Nowe przepisy mają wejść w życie w lipcu. Rocznie będzie mogło z nich skorzystać ok. 400 tys. przyszłych mam. W przyszłym roku na sfinansowanie medykamentów wydawanych ciężarnym bez opłat zarezerwowano ok. 14,5 mln zł.
Kobiety oczekujące dziecka to kolejna grupa, która dostanie możliwość skorzystania z darmowych leków. Od września 2016 r. bezpłatne preparaty mogą już odbierać seniorzy po 75. roku życia. Obecnie na liście medykamentów wydawanych im bez opłat znajduje się ponad 2 tys. różnego rodzaju środków, stosowanych m.in. w terapii osteoporozy, nadciśnienia, zakrzepicy, choroby Parkinsona czy cukrzycy.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
