Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Delfin w malinach” czyli kultura lat ostatnich

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Większość teoretyków twierdzi, że kulturowe fenomeny można analizować wyłącznie z dystansu. Najlepiej takiego, obejmującego kilka dekad. Autorzy „Delfina w malinach” za nic sobie mając tę zasadę, postanowili przyjrzeć się pierwszemu dziesięcioleciu nowego millenium.

Autorzy tekstów zgromadzonych w „Delfinie w malinach” (całość zredagował Łukasz Najder i zespół Dwutygodnika) okres 2000-2010 nazywają „superdekadą” i „dekadą dekad”. Transformacja już się skończyła, Unia Europejska właśnie wpuszczała Polskę do swego grona, od PRL-u minęło dość czasu, żeby można było uczynić z niego temat filmowych i literackich refleksji, rynek głodny młodych pisarzy z otwartymi ramionami przyjął avant – pop, z Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem i Agnieszką Drotkiewicz na czele, zaczęliśmy więcej zarabiać więc mogliśmy pozwolić sobie na wino i kawę wypijaną w knajpach – coraz częściej zakładaną przez artystów i dla artystów, chociaż życie bohemy już powolutku zaczynało przenosić się na Facebooka. Zmieniała się nie tylko życie kulturalne, ale też ulica: na szyldach królowały rozmaite „excllusivy” i „elleganty”, w ciemnych zaułkach wykwitały „salony gier 24”, jasne zaułki brukowano kostką Bauma, w autobusach z nowymi siedzeniami plotkowano o terrorystach, a smartfon w torebce stawał się standardem. Ten katalog snobizmów i obyczajów można by wydłużać w nieskończoność, bo przecież „Delfin w malinach” to praca na żywym materiale. Nikt jeszcze nie zdążył ustalić kanonu kulturalnego pierwszych dekad XXI wieku więc kto pierwszy ten lepszy, każdy zgłasza swoje propozycje. I, jak można odnieść wrażenie świetnie się przy tym bawi. Autorzy zebranych w książce esejów: m.in. Marcin Wicha, Natalia Fiedorczuk - Cieślak, Iwona Kurz, Wojciech Nowickie, Stach Szabłowskiego, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Dziewulską, celują bowiem w felieton i anegdotę niż akademicką drobiazgowość.

„Delfina w malinach” czyta się nie tylko z nutą nostalgii, ale też ze zdziwieniem, że codzienność może być tematem analizy. Jednak, jak tłumaczy Olga Drenda, warto a nawet trzeba analizować „Rzeczywistość trzeba dokumentować szybko, bo za chwile znany nam krajobraz odleci do krainy duchów. Popularny przesąd mówi, że jeśli chcemy zapamiętać sen, nie wolno po przebudzeniu patrzeć w okno. Odwróćmy się więc od okna i spróbujmy stworzyć katalog duchów nowego millenium” - pisze.

Z autorami książki - Olgą Drendą i Łukaszem Najderem - będzie można spotkać się już we wtorek o godz. 18 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Rozmowę poprowadzi Maciej Jakubowiak.

"Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady" wyd. Czarne.
Autorzy: Jakub Banasiak, Jakub Bożek, Olga Drenda, Jakub Dymek, Małgorzata Dziewulska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Mirosław Filiciak, Łukasz Gorczyca, Maciej Jakubowiak, Joanna Krakowska, Zofia Król, Iwona Kurz, Michał Paweł Markowski, Łukasz Najder, Wojciech Nowicki, Agata Pyzik, Bartosz Sadulski, Karol Sienkiewicz, Robert Siewiorek, Sebastian Smoliński, Jakub Socha, Jan Sowa, Stach Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Jan Topolski, Konstanty Usenko, Jakub Wencel, Marcin Wicha.
Redakcja: Łukasz Najder i zespół Dwutygodnik. com

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Delfin w malinach” czyli kultura lat ostatnich - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska