Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza w Nowym Sączu jest najstarszą szkołą średnią działającą na południe od Krakowa. Ma 199 lat i w swej historii wiele zdarzeń chwalebnych, ale również smutnych. Wciąż wspominana jest tragedia z 1906 r, kiedy dobry uczeń samobójczo rzucił się pod pociąg z powodu nękania go przez nauczyciela historii i późniejsze okazanie temuż nauczycielowi „szacunku i wdzięczności" przez uczniów, którzy nocą kamieniami powybijali szyby w oknach jego domu. Chwil wspaniałych oraz nauczycieli wspaniałych i uwielbianych przez młodzież było jednak w dwóch wiekach działalności szkoły nieporównanie więcej niż tych złych i smutnych.
Przy świątecznej okazji nie przemilczano jednych i drugich. Dyrektor Aleksander Rybski, choć jest matematykiem, twierdzi bowiem, że mówić otwarcie należy o wszystkim. Tą zasadę stara się przekazać także 1300 uczniom oraz 100 nauczycielom tworzącym licealno gimnazjalną społeczność w tym roku szkolnym.
Do tej szkolnej społeczności I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza w Nowym Sączu podczas Święta Szkoły oficjalnie dołączyli uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie podczas uroczystej akademii w gmachu sądeckiego Sokoła, z którym Liceum i Gimnazjum sąsiaduj. Wybór tego miejsca jest od lat podkreśleniem patriotycznego wątku dziejów i współczesności szkoły.
Akademia byłą okazją do podziękowań i gratulacji dla stremowanego tym dyrektora Aleksandra Rybskiego, który kieruje szkołą
już 25 lat. Oznacza to, że poprawił rekord sprawowania władzy należący do pierwszego w dziejach dyrektora placówki Wojciecha Klimaszewskiego. Tamten przewodził młodzieży i jej nauczycielom przez 24 lata. Dyrektor Aleksander Rybski uhonorowany został Złotym Jabłkiem Sadeckim, najwyższym wyróżnieniem jakie przyznaje starosta nowosądecki. Dyrektorowi - jubilatowi wręczył je starosta Marek Pławiak.
Podczas święta I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza uhonorowani zostali także dwaj nauczyciele szczególnie zaangażowani w działalność społecznikowską. Jacek Tomasik i Michał Zacłona udekorowani zostali Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Wyróżnienia te przekazał im członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzdę.