https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do końca ferii potrwa w Krakowie gra terenowa szlakiem szopek. Na najlepszych czekają medale

Anna Piątkowska
Krakowskie szopki to ewenement na skalę światową
Krakowskie szopki to ewenement na skalę światową WOJCIECH MATUSIK
W Krakowie ferie na półmetku, na tych, którzy spędzają je w mieście czeka wiele atrakcji, wśród nich, m.in. gra terenowa szlakiem krakowskich szopek.

Aby wziąć udział w grze potrzebne będą wygodne buty i wsparcia kogoś dorosłego, kto pomoże zlokalizować wymienione w karcie pracy szopki.

Zabawa przeznaczona jest dla dzieci od lat czterech, ale nie ma ograniczeń wiekowych.

"Potrzebne będą spostrzegawczość, umiejętność rozpoznawania kolorów i… liczenia ptactwa" - to uwaga organizatorów.

Gra terenowa szlakiem krakowskich szopek

Aby wziąć udział w grze, należy pobrać kartę pracy. Można ją otrzymać w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 – w Compare Bookstore na parterze lub w recepcji KBF na 1. piętrze albo samodzielnie wydrukować, pobierając ją ze strony internetowej KBF Wokół Szopki – Spacerem po Krakowie.

Na karcie znajdują się pytania, na które należy odpowiedzieć, odwiedzając każdą z ośmiu zlokalizowanych w obrębie starego miasta szopek.

Wypełniony dokument należy przynieść do Compare Bookstore, gdzie – po sprawdzeniu zadań – mały odkrywca otrzyma pamiątkowy medal i dyplom odkrywcy szopek krakowskich.

Księgarnia Compare Bookstore czeka na młodych poszukiwaczy szopkowych tajemnic od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–18.00 oraz w godz. 11.00–17.00 w weekendy. Zabawa rozpoczęła się w pierwszy dzień ferii, 20 stycznia i potrwa do 2 lutego lub do wyczerpania zapasów medali.

Szopki w przestrzeni miasta można oglądać do 2 lutego, a wystawę szopek w pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) do 2 marca.

Krakowskie szopki ewenementem na skalę światową

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki, trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Tradycja sięga XIII wieku. Wówczas przyjechali do Krakowa franciszkanie, którzy przenieśli na polski grunt tradycję jasełkową zapoczątkowaną przez Franciszka z Asyżu. Na przestrzeni wieków tradycja ta zaczęła się tak przenikać z miastem, że stała się strojnym, dekoracyjnym teatrzykiem.

Twórcami oryginalnej krakowskiej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. W okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone, szukali oni dodatkowego zajęcia i zarobku.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska