Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich „Białych Morzach” pielgrzymuje coraz więcej Polaków

Grażyna Starzak
Specjaliści od turystyki pielgrzymkowej mówią, że Kraków ma szansę stać się drugą Częstochową. Dlatego kustosz sanktuarium, ks. prałat Jan Kabziński stara się, by pielgrzymi mieli tu nie tylko strawę duchową, ale i odpowiednią infrastrukturę. Do sanktuarium prowadzi coraz lepszy dojazd, a w czerwcu tego roku otworzy podwoje dom pielgrzyma. Przytulne, komfortowe pokoje będą zapewne rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, bo konia z rzędem temu, kto znajdzie w Krakowie nocleg w tak dobrych warunkach za cenę 50 złotych.

Jak mówią gospodarze sanktuarium, coraz więcej osób - także z zagranicy - pyta o możliwość noclegu w tym miejscu. Bo też staje się ono coraz bardziej znanym miejscem na pielgrzymkowej mapie świata. W niektóre weekendy - podobnie jak na Jasnej Górze w Częstochowie - przebywa tu równocześnie kilkanaście tysięcy osób!

Budynek, w którym jest dom pielgrzyma, to najważniejsza obecnie inwestycja na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, położonego na dawnych „białych morzach” fabryki Solvay. - W budynku, którego jedna z sal może pomieścić nawet tysiąc osób, będą się mogły też odbywać spotkania modlitewne, koncerty, konferencje - opowiada ks. prałat Jan Kabziński, prezes Centrum i kustosz sanktuarium. Podkreśla, że dużym atutem tego miejsca jest fakt, iż można tu dojechać praktycznie każdym środkiem lokomocji. Parking może pomieścić ponad 1500 samochodów. Są tu również przystanki autobusowy oraz kolejowy z ruchomymi schodami i windami. Przed sanktuarium zainstalowano miejsca postojowe dla cyklistów.

Do Centrum Jana Pawła II można się także dostać specjalnym „PapaBusem”, który kursuje pomiędzy Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Centrum JPII. Bilet w dwie strony kosztuje tylko 10 złotych lub 2,5 euro.

Centrum Jana Pawła II powstaje wyłącznie ze składek wiernych i ze środków, które w ten czy inny sposób zarobi. Zarządzający Centrum ks. Kabziński ma rozmaite pomysły na zdobycie pieniędzy. Niedawno podpisał umowę z Amerykanami, którzy chcą wynająć na pięć lat pokoje mieszkalne dla swoich studentów w budynku przylegającym do sanktuarium. Będzie tam również - oprócz domu pielgrzyma - multimedialne Muzeum Jana Pawła II. Już w tej chwili w dwóch salach przygotowywane są wystawy tematyczne poświęcone naszemu papieżowi. Pierwsza wystawa, przygotowywana przez Włochów z Trentino ukazuje Jana Pawła II i jego miłość do gór, które odwiedzał wypoczywając w regionie Trydentu. Druga, zaprojektowana przez Amerykanów z Cincinnati, ma bardzo szeroki kontekst historyczny i wymiar międzynarodowy. Ukazuje losy Karola Wojtyły I i jego żydowskiego przyjaciela Jerzego Klugera na tle przedwojennych Wadowic. Pomyślana jest tak, by zwiedzający poznali historię Polaków i Żydów mieszkających w mieście w tym okresie. Poprzez dobór eksponatów i plansz ukazany zostanie także związek papieża-Polaka z narodem żydowskim. Osobna część wystawy poświęcona będzie wspólnym losom Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej.

Piotr Sionko z zarządu Centrum zwraca uwagę, że wciąż zmienia się także wnętrze sanktuarium św. Jana Pawła II. W ub. roku zakończyły się prace nad zdobiącymi wnętrze mozaikami autorstwa ojca Marko Rupnika. To obecnie najbardziej znany twórca mozaik na świecie. - W kaplicach za prezbiterium wykonano aranżację nawiązująca do najważniejszych miejsc w Ziemi Świętej: Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy, w których znalazły się fragmenty ziemi z tych świętych miejsc. Można tutaj zobaczyć m.in. kamień z groty w Nazarecie, kamień z Betlejem czy kamień z Grobu Pańskiego - relacjonuje Sionko.

W okresie Wielkanocy wierni będą zapewne odwiedzać znajdującą się w dolnym kościele wystawę prezentującą kopię Całunu Turyńskiego, która trafiła tu jako dar z Turynu. - Tylko pięć państw na świecie ma tej klasy kopie, m.in. Brazylia, Argentyna i Stany Zjednoczone - podkreśla ks. Kabziński. Kopii towarzyszy ekspozycja pt: „Kim jest człowiek z Całunu”. Do tej pory ekspozycję zobaczyło już kilkaset tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich „Białych Morzach” pielgrzymuje coraz więcej Polaków - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska