Informację o dodatkowym zasiłku opiekuńczym podał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Będzie on funkcjonował na podobnych zasadach co podczas zamknięcia szkół na wiosnę. Na ten moment okres świadczeniowy trwa od 9 do 29 listopada, ale niewykluczone, że ten czas może się wydłużyć, jeśli zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu nauki zdalnej. Poniżej podajemy najważniejsze informacje dotyczące zasiłku.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu i kiedy przysługuje?
Dodatkowy zasiłek przysługuje w kilku przypadkach:
- dla dzieci do 8. roku życia, których szkoły zostały zamknięte
- dla dzieci do 8. roku życia, których szkoły pozostały otwarte, ale obowiązuje limit w grupie
- w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą lub przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19
- dla osób niepełnosprawnych do 16. r.ż. (orzeczenie o niepełnosprawności), 18. r.ż. (orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności) oraz do 24. r.ż. (orzeczenie o potrzebie kształcenia socjalnego) z powodu zamknięcia placówki przeznaczonej do opieki nad niepełnosprawnym (również, gdy pozostaje otwarta, ale obowiązuje limit podopiecznych).
Kto może ubiegać się o zasiłek? Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek o dodatkowy zasiłek składa się u płatnika składek (pracodawcy lub zleceniodawcy), który można pobrać ze strony ZUS. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą muszą złożyć oświadczenie bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wnioskodawcy są zwolnieni z okresu wyczekiwania do nabycia prawa do zasiłku.
Przy decyzji o złożeniu wniosku, warto pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:
- dodatkowy zasiłek nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na "ogólnych zasadach"
- o zasiłek może ubiegać się tylko jedno z rodziców - pomoc nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego).
