Czy cisza wyborcza zostanie zniesiona?

Tytułowy bohater dokumentu - francuski malarz Paul Cézanne - kreślił zarówno pejzaże, jak i portrety ludzi oraz przedmiotów. Kształtował i zmieniał swój warsztat, przechodząc od impresjonistycznych wizji otaczającego go świata po grubo ciosane obrazy tworzone za pomocą szpachli i potężnych warstw farby.
Z czasem artysta odszedł i od niej, kierując się w stronę subtelniejszych pociągnięć, ale za to zrywając z tradycyjnie pojętą perspektywą i pokazując jeden przedmiot z różnych punktów widzenia naraz. Swoimi eksperymentami zainspirował późniejszych twórców, np. Pabla Picassa. Nie sposób w pełni docenić i zrozumieć sztuki XX wieku bez poznania geniuszu Paula Cézanne'a.
Paul Cézanne, uważany za jednego z trzech wielkich postimpresjonistów, wyznaczył nowe kierunki w sztuce europejskiej i światowej. Zdobycze impresjonistów poszerzył i zradykalizował, pozostając jednocześnie z dala od wielkiego świata i wielkiego miasta, które impresjonistów inspirowało.
Dokument Phila Grabsky’ego został nakręcony przede wszystkim w National Portrait Gallery w Londynie, ale wypowiadają się w nim eksperci i kuratorzy z MoMA w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie i Musée d'Orsay w Paryżu. Film zabiera zabiera również widzów do miejsc, w których żył i pracował Cézanne.
Bilety na pokazy cyklu Sztuka na Ekranie upoważniają do zniżki w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami. Bilety: 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy).