Dolina Rudawy z ochroną. Ale wcześniej upchną tam bloki?

  Dolina Rudawy z ochroną. Ale wcześniej upchną tam bloki?

  Zdjęcie autora materiału

  Małgorzata Mrowiec

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Każdy dodatkowy budynek w korytarzu przewietrzania Krakowa będzie utrudniał przepływ powietrza! - alarmuje radny Krzysztof Kwarciak
  1/8
  przejdź do galerii

  Każdy dodatkowy budynek w korytarzu przewietrzania Krakowa będzie utrudniał przepływ powietrza! - alarmuje radny Krzysztof Kwarciak ©Anna Kaczmarz

  Plan miejscowy dla doliny Rudawy miał powstrzymać ekspansję deweloperów na tych terenach. Przy Morelowej się nie uda? Inwestor może dostać pozwolenie na budowę w ostatniej chwili
  Zobacz galerię
  Za kilka dni wejdzie w życie plan miejscowy dla doliny Rudawy. Ma być sposobem na powstrzymanie apetytów deweloperów wdzierających się w cenne zielone tereny i korytarz przewietrzania Krakowa. Jednak może się okazać, że w rejonie ulicy Morelowej zapisy planu pozostaną tylko na papierze.

  Dolinę Rudawy, z ciągnącymi się wzdłuż rzeki terenami zielonymi, chętnie odwiedzają spacerowicze i rowerzyści. To niezwykle ważny korytarz przewietrzania miasta, jak i ekologiczny. I to właśnie tam krakowski Ekopark, który stoi za inwestycją mieszkaniową realizowaną przy ulicy Morelowej, zamierza wznieść jeszcze dwa budynki, zbliżając się do rzeki. Gwóźdź programu: 10-metrowej wysokości domy na garażu podziemnym deweloper planuje na terenach, gdzie już za tydzień będzie można lokalizować tylko... place zabaw i plenerowe siłownie.

  Inwestor ma decyzję o warunkach zabudowy (tzw. wuzetkę) dla tego przedsięwzięcia. Wniosek o pozwolenie na budowę złożył w maju. Nie zamierza się wycofać.

  Magistrat potwierdza, że ta inwestycja jest planowana w większej części w obszarze, gdzie plan miejscowy - który zacznie obowiązywać 8 sierpnia - wyznacza teren sportu i rekreacji. Zieleń ma tam zajmować minimum 90 proc. powierzchni, dopuszczono ogródki jordanowskie i urządzenia sportowe. Urzędnicy rozkładają ręce: do czasu, gdy ustalenia planu nie obowiązują, przed wydaniem pozwolenia na budowę urząd bada zgodność projektu budowlanego z ustaleniami „wuzetki”.

  Interweniuje radny dzielnicy Zwierzyniec Krzysztof Kwarciak. - Każdy dodatkowy budynek w korytarzu przewietrzania miasta będzie utrudniał przepływ powietrza! - alarmuje. Jest zaskoczony, bo inwestor miał uzupełnić braki formalne we wniosku, ale zrobił to tylko w części, a magistrat... w piątek dał mu więcej czasu.

  Dostanie pozwolenie zanim wejdzie w życie plan?

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Dolina Rudawy” został uchwalony przez Radę Miasta Krakowa 4 lipca. Uchwała zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego - 8 sierpnia. Wejście w życie planu spowoduje unieważnienie wydanych wcześniej decyzji o warunkach zabudowy niezgodnych z jego zapisami.

  Jednak Ekopark - firma, która wzniosła zespół domów wielorodzinnych przy Morelowej, a planuje jeszcze kolejne budynki - nie tylko ma „wuzetkę”, jest o krok dalej: w maju złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Planowana inwestycja - jak informuje deweloper - zakłada realizację dwóch „segmentów”, w których łącznie znajdowałoby się 9 mieszkań. Budynki byłyby nieco niższe niż już realizowane przez Ekopark przy Morelowej - dwie kondygnacje plus poddasze. Deweloper zwraca uwagę, że założona w projekcie powierzchnia biologicznie czynna (czyli zielona) to 77 proc. terenu inwestycji, więc więcej niż wymagane według „wuzetki” - minimum 70 procent. - Procedura uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla obecnego zakresu inwestycji przy ul. Morelowej trwała od 2016 roku - zaznacza też Małgorzata Pajor z Ekoparku, gdy pytamy o starania o pozwolenie na krótko przed wejściem planu ochronnego.

  Urząd Miasta potwierdza, że teren tej inwestycji w większej części znajduje się w obszarze przeznaczonym w planie pod sport i rekreację. Zieleń ma tam zajmować minimum 90 proc. powierzchni. Dowiadujemy się, że wniosek o pozwolenie na budowę jeszcze jest rozpatrywany, a ponadto - że inwestor w połowie czerwca został zobligowany do uzupełnienia braków.

  - Jeżeli inwestor przedłoży do wniosku o pozwolenie na budowę wszystkie wymagane przepisami prawa dokumenty, to nie będziemy mieć podstaw do wstrzymywania się z wydaniem decyzji przed wejściem w życie planu - podkreśla Adam Bik-Multanowski, zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Architektury. Ekopark ma więc szansę dostać zgodę na bloki w przeddzień wejścia w życie planu, który miał takie inwestycje wyeliminować.

  Deweloper miał uzupełnić braki w ciągu 14 dni od odbioru postanowienia w tej sprawie. Okazuje się, że projektant przedłożył tylko część uzupełnień, po czym wniósł o przedłużenie terminu do 10 sierpnia. W ostatni piątek magistrat zgodził się na to.

  Radny interweniuje

  W zeszłym tygodniu interwencję podjął radny Zwierzyńca Krzysztof Kwarciak. Zaapelował do prezydenta Krakowa o zawieszanie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Magistrat odpowiada, że zgodnie z przepisami nie ma takiej możliwości. W poniedziałek Kwarciak wysłał z kolei zapytanie, dlaczego przedłużono termin na uzupełnienie braków. Czeka na odpowiedź.

  - Plan uchwalono, by chronić przed zabudową tereny zielone i korytarz przewietrzania. A te domy mogą powstać bezpośrednio przy wale Rudawy, to niedopuszczalne - grzmi radny Krzysztof Kwarciak. - Trudno zrozumieć i zaakceptować to, że urzędnicy idą na rękę inwestorowi. Mogli choćby nie zgodzić się na wydłużenie terminu na uzupełnienie braków formalnych (co jest fakultatywne), tylko umorzyć postępowanie.

  Plan ochronny. Miał powstrzymać zabudowę

  Plan dla doliny Rudawy ma pomóc chronić obszary cenne przyrodniczo przed zabudową. Obejmuje rejon ul. Na Błonie i Jesionowej oraz tereny położone na zachód od nich, wzdłuż Rudawy - aż po okolice ul. Zakliki z Mydlnik.

  O przygotowanie planu, który zatrzyma tam ekspansję deweloperów, zabiegali radni dzielnicowi, jak też Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody.

  - Tereny w dolinach rzecznych powinny być wykluczone z zabudowy. Niestety, nad Rudawą, nawet 10 metrów od wału, stoi kilka osiedli, a kilka bloków jest w budowie. O dziwo Zarząd Melioracji z reguły nie wnosi uwag, a powinien pilnować, by tereny zalewowe przy samej rzece nie były zabudowywane - mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes TnROP. Towarzystwo we wtorek złoży wniosek, by mogło być stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę dla inwestycji przy Morelowej, a jeśli zostanie ono wydane, zaapeluje do wojewody, aby uchylił decyzję.

  Współpraca Piotr Ogórek

  ZOBACZ KONIECZNIE:  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki finał?

  S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy wiadomo jaki jest finał sprawy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile jeszcze

  Jjj4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Beton, brak zieleni, zgody na budowy byle gdzie, korki, smog, układy urzędnicze. Czy o czymś zapomniałem. Ktoś jeszcze chce głosować na Majchrowskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski nie panuje

  Mis# (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Niekompetencja urzędników może doprowadzić do kolejnego betonowania. Widać że Majchrowski już nad tym nie panuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyłki albo układy

  Adhd4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  To wszystko pokazuj że deweloperzy liczą na pomyłki albo układy magistratu. Jedno i drugie jest niedopuszczalne. Czas wymienić tę kadrę z JM na czele, na kogoś komu się chce być prezydentem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd że Pani Małgorzata zupełnie nie zna przepisów.

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy dziennikarze mogą się wreszcie do jasnej ch... nauczyć przepisów? Postępowanie o pozwolenie na budowę jest i można je przedłużać. 8 sierpnia WZ-ka wygaśnie bo nie jest powiązana z ostatecznym...rozwiń całość

  Czy dziennikarze mogą się wreszcie do jasnej ch... nauczyć przepisów? Postępowanie o pozwolenie na budowę jest i można je przedłużać. 8 sierpnia WZ-ka wygaśnie bo nie jest powiązana z ostatecznym pozwoleniem na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna najwcześniej 14 dni po dostarczeniu decyzji stronom więc inwestor jest bez szans. WZ-ka wygaśnie. Następnie urząd zbada czy bez WZ-ki pozwolenie na budowę jest zgodne z planem zagospodarowania, przestrzennego. Nie jest i game over.

  Czy Pani Małgorzato, aż tak trudno jest się nauczyć tych kilku terminów? Inwestor liczył pewnie na to że RM nie uchwali planu w tym terminie i się przejechał. O ile daty w artykule są prawidłowe to sprawa jest zamknięta, bo 8 sierpnia nie będzie już WZ-ki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Obyś nie musiał połknąć języka, jak się okaże, że jednak dostaną za kilka dni pozwolenie. Ale pewnie wtedy dalej będziesz się mądrzył jacy to dziennikarze są głupi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie znam się to się wypowiem, bo pewnie jest "spiseg" ;)

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kolejny ekspert. I co z tego że dostaną, skoro w 7 dni nie może stać się ono ostateczne i 8 sierpnia urząd stweirdzi wygaśnięcie WZ-ki na podstawie Art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu...rozwiń całość

  Kolejny ekspert. I co z tego że dostaną, skoro w 7 dni nie może stać się ono ostateczne i 8 sierpnia urząd stweirdzi wygaśnięcie WZ-ki na podstawie Art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  Wierz dalej w spiski i hel smoleński...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga

  osama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A Majcher liczy na 5 kadencję i się śmieje z idiotów którzy na niego głosują, ... o przepraszam mafia deweloperska, będzie pierwsza przy urnach !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta sytuacja wpisuje się

  Klik@ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  w politykę obecnego prezydenta: zabetonować !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  .. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  " korytarz przewietrzania Krakowa " - czy żaden urzędnik nie odpowiada za przedłużanie opracowania planów zagospodarowania przestrzennego Krakowa ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  comment

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  (...) inwestor miał uzupełnić braki formalne we wniosku, ale zrobił to tylko w części, a magistrat... w piątek dał mu więcej czasu. ..
  HA HA (Witaj w Krakowie - Mieście Deweloperów)..
  Jakich my...rozwiń całość

  (...) inwestor miał uzupełnić braki formalne we wniosku, ale zrobił to tylko w części, a magistrat... w piątek dał mu więcej czasu. ..
  HA HA (Witaj w Krakowie - Mieście Deweloperów)..
  Jakich my mamy pomocnych i dobrych Urzędasów, aha i to wszystko za darmo ! :-) :-)

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lol

  Lol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Czas odsunac ta totalna opozycje od wladzy. Juz nawet nie chodzi o to ze buduja bloki. Tylko jak paskudnie buduja. Zasieki, ploty, brak szkol, brak drzew i zielenia, brak szerokich chodnikow,...rozwiń całość

  Czas odsunac ta totalna opozycje od wladzy. Juz nawet nie chodzi o to ze buduja bloki. Tylko jak paskudnie buduja. Zasieki, ploty, brak szkol, brak drzew i zielenia, brak szerokich chodnikow, przestrzemi publicznej. Ludzie maja byc w tych blokach pozamykani jak kury w klatce? Bo nie maja z tego bloku gdzie wyjsc? Nawet dobrego deptaka czy placu zabaw czy parku czy terenow rekreacyjnych niw ma do okola? Co wiecej deweloperzy nawet nie potrafia linii zabudowy itrzymac kazda sciana pod inny. Katem i to nie jakis 45 stopni ze to niby taka wizja, a poprosty spartaczyli i krzywo im wyszlo pod katem 8.57stopnia. Juz na dobrym geodecie nawet oszczedzaja. Potem jest kakofonia ksztaltow i kolorow. Zero planowania zero zmyslu estetycznego. Na koniec ceny 8, 9, 10, 13 tys zl/m2 i kredyt na klitke 45m2 na 30 lat. Bo na normaln3 100m2 to stac tylko milionerow jak mieszkanie kosztuje 1.2mln zl.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!