Do kanonizacji nie potrzeba zbyt wiele formalności - wystarczy kolejny cud. Ale prawdziwy. Jak mówią księża, takich "kandydatów na cuda" trzeba dobrze zweryfikować.
Ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii, podkreśla, że na Franciszkańską 3 napływają świadectwa dotyczące łask, jakich za pośrednictwem Jana Pawła II doświadczają wierni. - Chodzi o takie przypadki jak na przykład wyleczenie z alkoholizmu albo nawrócenie się ateisty. To jednak nie są cuda - tłumaczy kapłan.
Cuda to takie zdarzenia, które są niemożliwe do osiągnięcia ludzką mocą. I musiały mieć miejsce po śmierci Jana Pawła II, za jego wstawiennictwem. Czyli, w praktyce, prawie zawsze są to uzdrowienia, których nie można wyjaśnić w naukowy sposób. Aby to zweryfikować Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wyznacza komisję lekarską, która bada każdy przypadek.
Jak się dowiedzieliśmy, w Rzymie, dokąd bezpośrednio trafia duża część "kandydatów na cuda", kilka takich przypadków jest badanych. To cudowne ozdrowienia. Jednak postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Sławomir Oder, nie chce zdradzać czego dotyczą. Jak ognia unika też pytań o datę. Jeśli szybko uda się wyodrębnić cud - kanonizację można by przeprowadzić w kilka miesięcy.
Obchody rocznicy odbędą się 1 maja
- Polowa msza święta odprawiona przez kard. Stanisława Dziwisza przed sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (godz. 11)
- Koncert Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik" pod oknem papieskim (godz. 15)
- Koncert dziękczynny przed Centrum "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Wystąpi m.in.: zespół "Kanaan"(godz. 18)
- Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk "Santo Subito! - Tańce Polskie". Filharmonia Krakowska (godz. 18)
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!