https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dr Maciej Kluz tłumaczy: Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie pozostaje uniwersytetem bez zmian. Czym zatem jest federacja?

Aleksandra Łabędź
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie WOJCIECH MATUSIK
We wrześniu 2024 r. uczelnia na Zabłociu w Krakowie przestała być akademią, a stała się Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Na początku grudnia doszło również do zmiany na stanowisku rektora. Jak się okazuje, nowy rektor pełnił tę funkcję bardzo krótko, ponieważ 31 grudnia ub. roku przyszła kolejna zmiana w pełnieniu tej funkcji. Teraz rektorem UAFM jest dr Maciej Kluz, który z kolei jest ściśle związany z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawskie, z którą Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego wchodzi w federację.

- Przede wszystkim federacja na pewno w żaden sposób nie niweczy akademickości tradycyjnie pojmowanej. To jest piękna tradycja i wartość, którą reprezentuje każdy uniwersytet. Stąd tutaj pojawienie się federacji niczego nie zmienia. Federacja przede wszystkim znalazła swoje miejsce w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 roku, która głównie dotyczy współpracy pomiędzy partnerskimi uczelniami w zakresie prowadzenia badań naukowych, nadawania stopni i tytułów, prowadzenia szkół doktorskich czy komercjalizacji badań. Czyli tak naprawdę federacja Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie zwiększa potencjał naukowy, jak również daje różne inne korzyści w tym wymiarze. Stąd federacja na pewno nie wpływa w żadnym stopniu na akademickość, a można powiedzieć, jest taką jej dość ważną, może taką bardziej nowoczesną formą - mówił w rozmowie z rzeczniczką prasową uniwersytetu Anną Cieślak, nowy rektor UAFM dr Maciej Kluz.

I dodawał: Federacja moim zdaniem jest takim nowym wymiarem akademickości. Zresztą do czego zachęca nas Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ostatnim czasie bardzo często były prowadzone w tym kontekście rozmowy i wywiady, które udzielał pan minister, zachęcały wręcz uczelnie, nawet zwiększeniem subwencji dla właśnie federacji, więc myślę, że jest to taki nowy sposób realizacji tej akademickości.

Rektor Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie wyjaśniał też, że federacja pozwala podmiotom, które w niej uczestniczą, na wspólne korzystanie z uprawnień. Jak przypomina, UAFM posiada 7 uprawnień do nadawania stopni naukowych. Z kolei Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna - 5.

- Z uwagi na to, że nauki prawne są wspólnymi, czyli tak naprawdę w 11 dyscyplinach możemy nadawać stopnie, bądź też prowadzić szkołę doktorską w obrębie federacji. Również z tym wiąże się możliwość uzyskania odpowiednich uprawnień, a co za tym idzie otwierania nowych kierunków studiów, czyli potencjalny i bardzo ważny rozwój, myślę, obydwu ośrodków, czyli obydwu uczelni, które w tej federacji uczestniczą - mówił.

Rektor był również pytany o to, czy studenci, którzy są już w uniwersytecie, skończą Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego?

- Studenci, którzy teraz studiują, jak również ci, którzy w przyszłym roku zaczną studia, skończą Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Nie będzie na pewno zmiany nazwy uniwersytetu. Jesteśmy federacją w obrębie naukowym, natomiast jesteśmy dwoma odrębnymi bytami prawnymi. Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozostaje uniwersytetem bez zmian - tłumaczył.

Kim jest nowy rektor UAFM?

Jak się okazuje, dr Maciej Kluz dotychczas bardzo mocno był i nadal pozostaje związany z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie.

Od 2007 do 2023 roku związany był z Uniwersytetem Rzeszowskim, a od października 2023 roku pracuje w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, gdzie w styczniu 2024 roku objął stanowisko Prodziekana na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, a w październiku tego samego roku został mianowany Prorektorem ds. Współpracy Międzynarodowej.Od 31 grudnia 2024 jest Rekotrem Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

- Doktor nauk rolniczych w dyscyplinie technologii żywności i żywienia, to ceniony naukowiec, dydaktyk oraz lider projektów badawczych, od lat aktywnie działający na rzecz rozwoju nauki i edukacji w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Jest autorem 118 artykułów naukowych oraz 182 abstraktów konferencyjnych, a łączny współczynnik wpływu jego publikacji (IF) wynosi 126,4 (h-index 14). Organizował i koordynował liczne międzynarodowe konferencje oraz projekty badawcze, które przyniosły mu uznanie w środowisku naukowym - czytamy w jego sylwetce na stronie UAFM.

Zmian na stanowisku rektora UAFM było w ostatnim czasie więcej

- 2 grudnia stanowisko rektora Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie objął prof. UAFM dr hab. Tomasz Kownacki, zastępując na tym stanowisku prof. UAFM dr. Klemensa Budzowskiego. Zmiana jest następstwem nawiązania ścisłej współpracy z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie i rozpoczęciem procedury federacyjnej obu uczelni - tłumaczyła nam jeszcze w grudniu biegłego roku Anna Cieślak, rzeczniczka prasowa UAFM.

Jak się okazało, nie była to ostatnia zmiana na tym stanowisku, ponieważ do kolejnej doszło jeszcze w tym samym miesiącu. Dotychczasowego rektora na stanowisku zastąpił dr Maciej Kluz. Tymczasem dr hab. Tomasz Kownacki, prof. AEH na stronie władz warszawskiej uczelni widnieje jako Prorektor dr. Rozwoju.

Decyzja została podjęta pod koniec ubiegłego roku

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie informowała pod koniec listopada br., że nawiązała ścisłą współpracę z Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w zakresie realizacji swoich celów statutowych.

- W wyniku podpisanej umowy nasze uczelnie rozpoczęły, między innymi, proces tworzenia federacji. Dzięki połączeniu potencjałów obu środowisk akademickich będziemy w stanie osiągnąć wyjątkową synergię, co pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, zwłaszcza w zakresie działalności badawczej i naukowej - tłumaczy AEH w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska