Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Drążenie miasta". Święto Rynku Podziemnego będzie trwało przez cały styczeń

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość ożywioną po wiekach przez archeologów. To także jedno z najnowocześniejszych muzeów na świecie.
Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość ożywioną po wiekach przez archeologów. To także jedno z najnowocześniejszych muzeów na świecie. fot. adam wojnar / polskapresse gazeta krakowska
Powietrze: morowe powietrze, przemiany klimatyczne w Krakowie na przestrzeni wieków, byty zamieszkujące przestrzeń powietrzną - tegoroczne święto Rynku Podziemnego będzie oscylowało wokół tematu powietrza. Na trwające przez miesiąc świętowanie złożą się wykłady online i spotkania.

FLESZ - Jak będą wyglądały tegoroczne ferie?

O tematach związanych z powietrzem opowiedzą eksperci podczas wykładów online. Jeśli restrykcje sanitarne pozwolą, muzealnicy zaplanowali w ramach obchodów święta Rynku Podziemnego także spotkania w obserwatorium astronomicznym i na Błoniach.

Przemiany klimatyczne w Krakowie na przestrzeni wieków

Jednym z ważniejszych problemów obecnych czasów jest gwałtownie zmieniający się klimat, naukowcy prognozują wystąpienie katastrofy klimatycznej i nieodwracalnych zmian dla różnych regionów i całego świata w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. W ciągu swojego krótkiego życia człowiek obserwuje różne zmiany klimatyczne, trudno mu jednak obiektywnie ocenić zjawisko, które kształtuje się przez stulecia. Dzięki temu wykładowi będzie można się dowiedzieć, jakie mamy informacje o dawnym klimacie w Krakowie, jak on się zmieniał i czy możemy, sięgając do historii, wysnuwać prognozy na przyszłość. Wykład poprowadzi dr hab. Konrad Wnęk.
5 stycznia, godz. 17.30, www.facebook.com/PodziemiaRynku

Morowe powietrze - krótka historia epidemii w Krakowie

Tematem przewodnim wykładu, który odbędzie się 12 stycznia o godz. 17.30 będzie morowe powietrze. 2020 rok upłynął pod znakiem epidemii i jest to ciągle jeden z najważniejszych tematów w naszym życiu. Warto jednak na chwilę oderwać się od współczesności i zobaczyć, jak często w dawnych wiekach epidemie się pojawiały, jak ludzie mierzyli się z tym problemem, jakie choroby siały zniszczenie oraz jakie piętno odciskały na współczesnych, ich historię i kulturę. Pomimo trudnej treści wykład doda również otuchy, bowiem wniosek z dawnych czasów jest taki, że każda epidemia mijała, nawet ta najgorsza jak dżuma w połowie XIV wieku. O tym, jak wyglądały epidemie w dawnych wiekach w Krakowie, opowie Kamil Janicki. Uchylając rąbka tajemnicy – przez Kraków na przestrzeni wieków przetoczyło się całkiem sporo epidemii.
Wykład będzie dostępny 12 stycznia online na profilu Muzeum na Facebooku: www.facebook.com/PodziemiaRynku

Anioły i demony w krakowskich dziełach sztuki

Przy okazji tematu powietrza warto spojrzeć w niebo i zastanowić się, jak ludzie w dawnych wiekach wyobrażali sobie byty niematerialne. Kto zaludniał przestrzeń powietrzną i eter? Czy w powietrzu unosiły się tylko dobre anioły? Czy może ścierały się tam również z demonami? W głównej części wykładu dowiemy się natomiast, jak przedstawiano byty niematerialne w sztuce europejskiej i gdzie można w Krakowie spotkać dzieła sztuki związane z tą tematyką. Wykład poprowadzi dr Magdalena Łanuszka.
19 stycznia, godz. 17.30, www.facebook.com/PodziemiaRynku

Zwiedzanie Obserwatorium

Obecne obserwatorium w Krakowie jest położone w Lesie Wolskim na terenie dawnego fortu austriackiego nr 38 „Skała”. Podczas wizyty uczestnicy "Drążenia miasta" będą mogli spojrzeć przez teleskop na wybrane obiekty widoczne na zimowym niebie, ale także wysłuchają opowieści, co można zobaczyć gołym okiem. Temat samego powietrza będzie poruszany przy okazji takich zagadnień jak atmosfera gwiazd i innych planet. Uczestnicy dowiedzą się także, jak ziemska atmosfera wpływa na obserwacje kosmosu. W przypadku niepogody zostanie przygotowana prezentacja w środku obserwatorium.
23 stycznia, godz. 18.00, Obserwatorium Astronomiczne UJ, ul. Orla 171, Kraków

Początki lotnictwa w Krakowie

Wykład przybliży nam nieco nowszą, aczkolwiek wielce pasjonującą, historię Krakowa. Jak wyglądały pierwsze próby wzniesienia się w powietrze? Gdzie wystartował pierwszy samolot? Jak rozwijało się lotnictwo w naszym mieście. I czy możemy mówić o Krakowie jako o stolicy polskiego lotnictwa. Wykład poprowadzi dr inż. arch. Krzysztof Wielgus.
26 stycznia, godz. 17.30, www.facebook.com/PodziemiaRynku

Średniowieczny baseball, czyli palant dla początkujących

Słynny narodowy sport Amerykanów prawdopodobnie wywodzi się od palanta, którego za ocean przywieźli polscy imigranci, a historia tego sportu sięga średniowiecza. Spotkanie na Błoniach będzie okazją do porozmawiania o tym zapomnianym sporcie i przede wszystkim do nauczenia się jego podstaw i rozegrania wspólnego, rodzinnego meczu. Trening poprowadzi Filip Rekucki-Szczurek.
31 stycznia, godz. 14.00, Ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41

polecane]21026441, 21031401, 21018759, 21060267, 21014739,21017381[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska