https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Skawinie nagrodzony za modernizację. Zmienił przeznaczenie i zyskał uznanie w skali całej Małopolski

Barbara Ciryt
Dworzec PKP w Skawinie po modernizacji
Dworzec PKP w Skawinie po modernizacji Gmina Skawina
Dworzec w Skawinie lśni blaskiem, przyciąga turystów i mieszkańców. Przez lata był miejscem zapomnianym. Zniszczony obiekt odremontowano i odbudowano. Władze Skawiny znalazły dla niego nowe przeznaczenie. Rolę dworca pełni w bardzo okrojonym stopniu. Jest tu biblioteka, kawiarenka, miejsce spotkań, warsztatów. Teraz obiekt zyskał uznanie zostając laureatem plebiscytu „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. 20 lat w Unii Europejskiej”.

Dworzec zyskał uznanie mieszkańców

Dla Skawiny, jej mieszkańców, ale także podróżnych, turystów zmiana ma ogromne znaczenie. Dworzec „Biblioteka Skawina” otrzymał rekordową liczbę głosów, bo aż 41 050.

- To jest naprawdę wynik chapeau bas. Każdy mieszkaniec gminy Skawina przynajmniej raz zagłosował na naszą perełkę. Cieszę się niezmiernie i gratuluję Miejskiej Bibliotece Publicznej wygranej – mówił po zakończeniu plebiscytu burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Tej odnowy dworca jako jednej z „Inwestycji, które zmieniły Małopolskę” władzom Skawiny gratulowali przedstawiciele zarządu województwa: marszałek Łukasz Smółka oraz Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.

- Mobilizacja mieszkańców gminy Skawina okazała się ogromna. Przez cały okres trwania plebiscytu oddali oni przeszło 40 tysięcy głosów na nasz Dworzec. Jest to ponad połowa wszystkich głosów, które łącznie zostały oddane na 20 inwestycji. Liczba ta jest więc imponująca - cieszą się samorządowcy ze Skawiny.

Za zaangażowanie mieszkańców dziękował i sytuację komentował wiceburmistrz Tomasz Ożóg.

- Rewitalizacja dworca była kluczową inwestycją z punktu widzenia rozwoju mobilności w naszym mieście. Ruina należąca do kolei dziś jest naszą perełką. Klimat tego miejsca tworzą wraz z zespołem Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszkańcy. Koncerty, wystawy, warsztaty, zajęcia dla seniorów, miejsce pracy zdalnej, miejsce spotkań towarzyskich i świetna, nie tylko kawa, ale też bułka ze śledziem - dodaje Ożóg.

Miejsce zabytkowe, zapomniane i odzyskane

Dworzec PKP w Skawinie to zabytkowy obiekt - wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Województwa Małopolskiego. Jak informuje gmina Skawina - budynek dworca powstał w latach 1883-1884. Wybudowano go w stylu eklektyzmu, charakterystycznego dla takich obiektów w monarchii austro-węgierskiej. Obiekt jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony.

Przez lata stał zapomniany, niszczejący, znajdował się w bardzo złym stanie technicznym, ale wrócił do świetności przy okazji przedsięwzięcia związanego m.in. z rozwojem szybkiej kolei aglomeracyjnej i budową systemu „Park &Ride” (parkuj i jedź). Dlatego tuż przy dworcu zagospodarowywano teren, w latach 2017-2020 i wykonano generalny remont budynku.

Podróże, książki, kultura i usługi

Dziś pełni znów podstawową funkcję dworca, czyli obsługę pasażerów, można tu też zdobyć informację kolejowa. Jednak pełni tez funkcję handlową i turystyczną. A do tego obiekt został wzbogacony o element kulturotwórczy w mieście. Ze względu na zmianę licznych uwarunkowań, nowe wymogi związane z szeroko pojętymi usługami, funkcja „obsługi podróżnych” została poszerzona o zagospodarowanie czasu wolnego dla osób korzystających zarówno z kolei, jak też dla mieszkańców gminy Skawina.

Teraz w budynku siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie. Zaprojektowano i wykonano na nowo aranżację wnętrz, ich układ i wystrój oraz wyposażenie. Projekt aranżacji został poprzedzony warsztatami konsultacyjnymi z udziałem architektów wnętrz i przyszłych użytkowników. Zaangażowano w to różne grupy mieszkańców, żeby stworzyć miejsce przystępne dla nich, funkcjonalne i wyjątkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska