Tytuł przyznano w uznaniu za: „niezwykłe osiągnięcia w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego Małopolski, wkład w rozwój muzealnictwa, edukacji historycznej oraz budowę nowych, światowej klasy ośrodków muzealnych, promocję Krakowa, Małopolski i Polski na świecie”.
O tytule
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski od 1995 roku przyznaje tytuł Małopolanin Roku osobom wywodzącym się z regionu historycznej Małopolski. W 1996 pierwszy i jedyny tytuł Honorowego Małopolanina otrzymał papież Jan Paweł II. Wśród laureatów są także m.in.: prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, prof. Zbigniew Brzeziński, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, prof. Antoni Dziatkowiak, czy prof. Krzysztof Penderecki.
Kim jest Michał Niezabitowski?
Dr Michał Niezabitowski, historyk, muzealnik, dyrektor Muzeum Krakowa. Urodzony w 1962 r. w Krakowie.
Od 1985 r. związany zawodowo z Muzeum Historycznym m. Krakowa (dziś Muzeum Krakowa), od 1995 r. w stopniu kustosza. W 1996 został kierownikiem działu naukowo-oświatowego tej placówki. Od 2004 r. w wyniku wygranego konkursu, dyrektor Muzeum.
Oś jego zainteresowań wyznacza średniowieczna historia Krakowa oraz dzieje handlu i rozwoju miasta, historia Kościoła, postać Tadeusza Kościuszki. Autor i współautor wystaw i katalogów muzealnych.
Priorytetem jego działań jest nadanie strukturom muzealnym dynamiki, pozwalającej na dostosowanie obiektów do zmieniających się oczekiwań odbiorców. Uważa, że nowoczesne technologie stanowią poważne wsparcie w misji popularyzacji wiedzy o zabytkach kultury. W jego koncepcji muzeum to miejsce żywe, miejsce wymiany myśli, aktywnych spotkań ze sztuką i historią. Wierzy, że o sile muzeum, jako epicentrum kultury decyduje wrażliwość na dynamiczny kontekst społeczny zintegrowany ze świadomością tradycji europejskiej, narodowej oraz lokalnej.
Laureat Honorowej Nagrody Fundacji Polskiej (2009), Nagrody Miasta Krakowa (2014); odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2014), srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015), oraz tytułem „Kreator Krakowskiej Turystyki” (2023). Również w 2023 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2024 Krzyżem Wolności i Solidarności.
Czytaj również
