- Celem konferencji jest przybliżenie problemów jakim jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego całego naszego narodu dla przyszłych pokoleń - podkreślił o. Łukasz Brachaczek z klasztoru Franciszkanów, który obok Biblioteki Kraków oraz Zespołu Skanowania.pl jest organizatorem tej konferencji.
W czasie dwóch dni poruszane są tematy związane zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów przede wszystkim na papierze, zarówno w teorii jak w praktyce. Zaprezentowane zostały najnowsze metody digitalizacji i najbardziej trwałe metody archiwizacji. Przedstawione zostaną profesjonalne opakowania dla zabezpieczenia zbiorów.
O. Łukasz Brachaczek dodał, że w czasie konferencji będzie też mowa o wielu doświadczeniach historycznych dziejów czego przykładem może być pożar Krakowa w 1850 roku, który zniszczył praktycznie cały skarbiec i księgozbiór Krakowa, próbowany później latach odbudować szczątkowo.
Moderator spotkania o. Rafał Antoszczuk podkreśla,że w tym roku głównym aspektem jest digitalizacja - cyfrowy zapis tak aby naukowcy, badacze mogli korzystać z zasobów różnych bibliotek, nie niszcząc zabytkowego zbioru.
Obok konferencji naukowej towarzyszy jej wystawa i prezentacja firm pokazujących swoje pomysły, formy zabezpieczenia, digitalizacji.
- Technologia poszła tak do przodu, że pozwala i pomaga zabezpieczyć coś co może bezpowrotnie ulec zniszczeniu - podkreśla o. Łukasz Brachaczak.
Dwudniowe spotkanie w klasztorze oo. Franciszkanów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce, które jest adresowane do archiwistów, bibliotekarzy, muzealników, konserwatorów zabytków oraz ekspertów z dziedziny kultury a wybrane miejsce spotkania i jego historia sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń.