Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki kwestom odnowili trzy zabytkowe pomniki

Marek Podraza
Na terenie cmentarza parafialnego w Sękowej znajduje się około 50 zabytkowych krzyży i nagrobków wykonanych z piaskowca bądź odlanych z żeliwa. Część z nich wymaga remontu i odnowienia. Trzy lata temu mieszkańcy Sękowej pierwszego listopada po raz pierwszy zorganizowali kwestę na rzecz odnowy zabytkowych pomników.

Od tej pory kwestują co roku. - Z zebranych funduszy udało się nam wyremontować trzy pomniki. Ostatnio odnowiony został pomnik szlachcianki Marii z Dawidowiczów Barzykowskiej. W kweście uczestniczą urzędnicy, radni, członkowie Stowarzyszenia Dobrej Woli oraz mieszkańcy Sękowej. Jest jeszcze wiele pomników, które wymagają renowacji. Większością już nie ma się kto opiekować. Rodziny wymarły - informuje nas Zofia Rowińska, która co roku organizuje kwestę na sękowskim cmentarzu.

Jako pierwszy został odnowiony nagrobek Jakóba Zielińskiego (pisownia imienia oryginalna). Jest to krzyż z piaskowca, który jest umieszczony na cokole z piaskowca. Nagrobek znajduje się tuż przy wejściu na cmentarz. - Następnie wyremontowany został zabytkowy pomnik pierwszego kierownika szkoły w Siarach i krzewiciela oświaty w gminie Sękowa, Jana Oleksińskiego, który zmarł 27 sierpnia 1896 roku. Pomnikiem opiekuje się grono pedagogiczne oraz uczniowie szkoły w Siarach. Cieszymy się, że mieszkańcy Sękowej, a także osoby, które przyjeżdżają do nas w okresie Wszystkich Świętych, wspierają nasze dzieło. Dziękujemy im za hojne datki. Dzięki tym funduszom udaje się nam odnowić pomniki - informuje Zofia Rowińska.

Najokazalszą budowlą cmentarza w Sękowej jest mauzoleum Długoszów. Zostało ono odnowione w ubiegłym roku dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Janusza Kurasza oraz Stowarzyszenia Pro Memoria, które powstało w sierpniu 2009 roku i za cel postawiło sobie uratowanie od zniszczenia mauzoleum wspomnianej rodziny. W tym roku został odnowiony pochodzący z 1892 r. pomnik Marii z Dawidowiczów Barzykowskiej. Głównym elementem pomnika jest złamana kolumna, symbolizująca śmierć. Zabytek znajduje się w pobliżu odnowionego nagrobku Jana Oleksińskiego.

Maria Barzykowska urodziła się 24 czerwca 1865 r. w Suchedniowie, była córką Jana Dawidowicza, który był współzałożycielem Kółka Rolniczego w Siarach, mając 20 lat wyszła za mąż za Stanisława Rajmunda Barzykowskiego, który osiedlił się w Ropicy Ruskiej. Ich związek trwał zaledwie siedem lat. W tym czasie Maria urodziła dwoje dzieci: Bartłomieja i Ludomira. W Święta Bożego Narodzenia, 27 grudnia 1892 roku, 27-letnia wówczas Maria zmarła, prawdopodobnie przy porodzie trzeciego dziecka. Pomnik Marii Barzykowskiej był do tej pory zaniedbany i wymagał remontu i odnowy. Dzięki mieszkańcom odzyskał dawny blask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska