Dziewiarstwo wraca do łask i nie brak dziś osób, które chętnie sięgają po motek włóczki, kordonka czy muliny oraz druty lub szydełko. Takich zapaleńców, głównie panie, zgromadziły w sobotę w krakowskim parku obchody Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.
- Społeczność osób robiących na drutach czy szydełkujacych jest naprawdę duża i nie są to starsze panie w domach opieki, ale młode dziewczyny, młodzi mężczyźni, dla których robienie na drutach to wybór i pasja życiowa, a nie obowiązek czy przyzwyczajenie - podkreślali organizatorzy tego szczególnego spotkania.
Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych obchodzony jest od 2005 roku w drugą sobotę czerwca. Obchody często trwają tydzień, aż do trzeciej niedzieli czerwca. W zamyśle to "święto" ma być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Służy też popularyzacji szydełkowania i robienia na drutach oraz pokazaniu się środowiska dziewiarskiego.
To nie koniec obchodów w Krakowie
W tym roku również Muzeum Etnograficzne w Krakowie (MEK) zaplanowało obchody tego dnia - w kontekście trwającej wystawy "Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art na jubileusz 30-lecia" (można ją oglądać do 31 grudnia przy ul. Krakowskiej 46).
- To świetna okazja, by wyjść na świeże powietrze z hobby, które zazwyczaj uprawiamy w domu i żeby spotkać inne osoby zafascynowane rękodziełem. To także doskonały moment, żeby się przekonać, jak ważną częścią życia - osobistego i społecznego! - jest to, co bywa pobłażliwie nazywane "robótką" - przekonuje muzeum, pisząc o Światowym Dniu Dziergania w Miejscach Publicznych.
W tę sobotę od godz. 12 do 17 można było przyłączyć się do robienia na drutach, szydełkiem i haftowania na wystawie "Ale kosmos!" przy ul. Krakowskiej 46, przed wejściem do budynku muzeum na placu Wolnica oraz wewnątrz kazimierskiego Ratusza, w przestrzeni wystawy stałej MEK. Była okazja przysiąść się do mistrzyń ze Stowarzyszenia LUD-Art i dziergać wspólnie lub dopiero zarażać się pasją.
Na dalsze obchody Muzeum zaprasza następująco:
* 13 czerwca (wtorek), godz. 16-18
Przyjdź na wystawę "Ale kosmos!" i spotkaj się z autorkami prezentowanych haftów i koronek. Zobacz członkinie Stowarzyszenia LUD-Art w działaniu, poznaj narzędzia i techniki, którymi się posługują, porozmawiaj.
* 18 czerwca (niedziela), godz. 12
Weź udział w pierwszym oprowadzaniu kuratorsko-autorskim po wystawie "Ale kosmos!". Posłuchaj opowieści o tym, jak 30 lat temu zaczęła się historia Stowarzyszenia i dlaczego warto dziergać nie tylko w domowym zaciszu. Dowiedz się skąd wziął się tytuł wystawy. A przede wszystkim zobacz na własne oczy ogromny kosmos możliwości tworzenia wzorów z nici.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!