https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Papieski w Krakowie. Będą się modlić, tańczyć „belgijkę” i zbierać na stypendia dla młodzieży z ubogich rodzin

Grażyna Starzak
Fot: Adam Wojnar/Adam Wojnar
„Wstańcie, chodźmy” - to hasło XIX Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony w niedzielę, 13 października, nie tylko w kraju, ale też w środowiskach polonijnych na całym świecie. W Krakowie będą nie tylko modlitwy i konferencje, ale także taniec zwany belgijką na Rynku Głównym, bieg papieski w Centrum Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi.

FLESZ - E-papieros zagraża zdrowiu, niszczy układ krążenia. Naukowcy udowadniają i przestrzegają

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Stypendyści fundacji, jak co roku zapraszają wszystkich nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także do… tańca, zwanego „belgijką”.
Właśnie tańcem na Rynku Głównym, który zaplanowano na sobotnie popołudnie (12 października 2019) i piątkowym (11 października 2019) biegiem papieskim w Centrum Jana Pawła II rozpocznie się świętowanie tegorocznego Dnia Papieskiego pod Wawelem. W niedzielę mieszkańcy Krakowa i innych regionów w czasie mszy św. o godz. 10 w sanktuarium św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Stanisław Dziwisza będą dziękować za pontyfikat papieża Polaka.

Przewodniczący rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, przypomina, że jest ono tytułem książki papieża Jana Pawła II. - Tytuł tej książki papież zaczerpnął z Ewangelii św. Marka, kiedy Chrystus przed #swoją męką i śmiercią powiedział do apostołów: „Wstańcie, chodźmy”. Wtedy zostali poderwani do tego, co było najważniejsze, do przeżywania zbawienia, którego Pan Jezus dokonał przez mękę i krzyż - wyjaśnia kard. Nycz.

Przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk podkreśla, że Dzień Papieski jest zawsze wydarzeniem w czterech wymiarach: duchowym, intelektualnym, kulturowym i charytatywnym. Organizowane są konferencje, panele dyskusyjne, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Towarzyszą im liczne koncerty, konkursy, biegi, przedstawienia teatralne, wystawy ogólnopolskie i lokalne. We wszystkich parafiach w kraju i za granicą wierni modlą się w różnych intencjach za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Fundacja wspiera aktualnie około 2 tys. stypendystów. Przykościelne i publiczne kwesty będą w niedzielę prowadzone na ulicach miast, na dworcach kolejowych i autobusowych, w portach lotniczych, na deptakach i w centach handlowych. Udział w nich weźmie blisko 100 tys. wolontariuszy. W ubiegłym roku zbiórkę prowadzono w 209 sztabach, a wolontariusze zebrali w sumie prawie 7,5 mln zł.

- Często mówi się o stypendystach fundacji, że są „żywym pomnikiem” papieża Polaka. Swoimi talentami i zdolnościami chcemy uczcić jego pamięć, ale także, w czasie Dnia Papieskiego, spotkać się osobiście z darczyńcami, którzy tego dnia wrzucają pieniądze do puszek i tym samym sprawiają, że przez cały rok otrzymujemy wsparcie finansowe, by dalej się kształcić - mówi Karolina Szabat, rzeczniczka krakowskiej wspólnoty stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

PROGRAM Dnia Papieskiego w Krakowie

  • piątek, 11 października, o godz. 17 mieszkańcy Krakowa i przyjezdni będą mogli spróbować swoich sił w drugiej edycji Biegu Papieskiego, który odbędzie się na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
  • sobota, 12 października, godz. 17, Rynek Główny. Stypendyści „Dzieła Nowego Tysiąclecia” zapraszają wszystkich do wspólnego tańca, zwanego „belgijką”. Belgijka wywodzi się z ludowego tańca i najprawdopodobniej pochodzi ze Szwecji. Proste kroki i ich powtarzalność sprawiają, że belgijka chętnie tańczona jest na różnego rodzaju imprezach.
  • niedziela, 13 października, godz. 10. Kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium św. Jana Pawła II będzie przewodniczył uroczystej Mszy św.
  • niedziela, 13 października, godz. 18. W kinie Kijów odbędzie się koncert zespołu Mate.O/TU. Wstęp wolny

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiara i tęcza

Kościół jest pe da łem i ma obowiązki pe dal skie. Głosuj na Tomka Idzika. Nr 19 na liście Lewicy.

a
ateiSSta z piSSu :)))))

piSSSowskie szczyle ..będą się modlić :)))))))))))))))))) zwymiotowałem

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska