Kim był św. Patryk?
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Urodził się prawdopodobnie w Brytanii, Walii lub Szkocji. Jako 16-latek został porwany i przetransportowany do Irlandii, gdzie zajmował się wypasem owiec. Dorosły Patryk kształcił się na biskupa w Galii i już jako człowiek duchowny powrócił do Irlandii, gdzie postanowił szerzyć wiarę chrześcijańską.
Irlandczycy wierzą, że św. Patryk dokonał w ich kraju wielu cudów. Najważniejszym jest wypędzenie z państwa węży. Ważnym osiągnięciem biskupa było także wytłumaczenie Irlandczykom dogmatu Trójcy Świętej na podstawie koniczyny – dlatego też najważniejszym symbolem Dnia Świętego Patryka jest właśnie koniczyna.
Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?
Dzień Świętego Patryka wypada corocznie 17 marca. Mimo że jest to święto narodowe Irlandii, tak naprawdę hucznie obchodzi się je na całym świecie.
Jak się obchodzi Dzień Świętego Patryka?
Najhuczniej Dzień Świętego Patryka obchodzi się oczywiście w Irlandii. W tym dniu Irlandia staje się najbardziej zielonym krajem na świecie. Każdy mieszkaniec Zielonej Wyspy zakłada na siebie coś zielonego, a podczas licznych festiwali pije się zielone piwo i whiskey.
Tradycja barwienia różnych rzeczy na ten kolor jest powszechna także w innych państwach – w Chicaco na zielono zabarwiona jest rzeka, w Nowym Jorku fontanna przed Białym Domem staje się zielona, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mieni się zielonymi światłami.
Dzień Świętego Patryka w Polsce
Dzień Świętego Patryka w Polsce jest obchodzony od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nie jest to święto narodowe, ale na pewno stanowi dobrą okazję do spotkania się ze znajomymi i wprowadzenia więcej zielonego koloru do naszego życia. Warto też w tym dniu wziąć przykład z Irlandczyków i przygotować sobie pyszny, irlandzki posiłek. Na przykład:
- boxty – placki ziemniaczane zawijane z wołowiną,
- gulasz z duszonej baraniny i cielęciny,
- ulster fry – tradycyjne irlandzkie śniadanie z jajecznicą, boczkiem, kiełbaskami, pomidorami, kaszanką i plackami ziemniaczanymi,
- barmbrack – chlebek z bakaliami.
W tym roku 17 marca w Krakowie powita nas nieco chłodną, ale słoneczną pogodą – świetną na uczczenie Dnia Świętego Patryka!
