Kim był św. Patryk?
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Urodził się prawdopodobnie w Brytanii, Walii lub Szkocji. Jako 16-latek został porwany i przetransportowany do Irlandii, gdzie zajmował się wypasem owiec. Dorosły Patryk kształcił się na biskupa w Galii i już jako człowiek duchowny powrócił do Irlandii, gdzie postanowił szerzyć wiarę chrześcijańską.
Irlandczycy wierzą, że św. Patryk dokonał w ich kraju wielu cudów. Najważniejszym jest wypędzenie z państwa węży. Ważnym osiągnięciem biskupa było także wytłumaczenie Irlandczykom dogmatu Trójcy Świętej na podstawie koniczyny – dlatego też najważniejszym symbolem Dnia Świętego Patryka jest właśnie koniczyna.
Jak się obchodzi Dzień Świętego Patryka?
Najhuczniej 17 marca obchodzi się oczywiście w Irlandii. W tym dniu Irlandia staje się najbardziej zielonym krajem na świecie. Każdy mieszkaniec Zielonej Wyspy zakłada na siebie coś zielonego, a podczas licznych festiwali pije się zielone piwo i whiskey.
Tradycja barwienia różnych rzeczy na ten kolor jest powszechna także w innych państwach – w Chicaco na zielono zabarwiona jest rzeka, w Nowym Jorku fontanna przed Białym Domem staje się zielona, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mieni się zielonymi światłami. Znane konstrukcje w wielu miastach mienią się zielonym światłem.
Dzień Świętego Patryka w Polsce
17 marca w Polsce jest obchodzony od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nie jest to święto narodowe, ale na pewno stanowi dobrą okazję do napicia się dobrej jakości alkoholu i wprowadzenia więcej zielonego koloru do naszego życia. Warto też w tym dniu wziąć przykład z Irlandczyków i przygotować sobie pyszny, irlandzki posiłek. Na przykład:
- Boxty – placki ziemniaczane zawijane z wołowiną,
- gulasz z duszonej baraniny i cielęciny,
- ulster fry – tradycyjne irlandzkie śniadanie z jajecznicą, boczkiem, kiełbaskami, pomidorami, kaszanką i plackami ziemniaczanymi,
- barmbrack – chlebek z bakaliami.
