MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zmiana ruchu na zakopiance. Sporo remontów w Krakowie i wielkie korki

Piotr Rąpalski
Budowa węzła w Gaju pod Krakowem na zakopiance
Budowa węzła w Gaju pod Krakowem na zakopiance GDDKiA
W poniedziałek o 5 rano GDDKiA zmieniła organizację ruchu na zakopiance w Gaju, w rejonie budowanego węzła. Zamknięto jedną z jezdni i przeniesiono ruch na drugą. Ruch w obu kierunkach będzie możliwy tylko jednym pasem ruchu. W Krakowie też ostatnio korki się spotęgowały przez liczne remonty i utrudnienia w komunikacji miejskiej. Przypomnijmy - tramwaje nie jeżdżą między rondami Grzegórzeckim a Mogilskim.

Poranek na krakowskich drogach. Przytkana autostrada A4 od wysokości zakopiańskiej aż po Bielany. Mocne zatory na Opolskiej. Korkuje się al. 29 Listopada, Nowohucka i Aleje Trzech Wieszczów i Konopnickiej.

Zmiany na zakopiance

Utrudnienia związane są z demontowaniem deskowania na budowanym wiadukcie. Taka organizacja ruchu potrwa do 12 czerwca.

To już ostatnie tak duże i tak długo trwające utrudnienia związane z budową wiaduktu w Gaju. Podczas ostatnich prac wykończeniowych i sprzątania terenu zakopianki będą jeszcze pewne utrudnienia, ale znacznie krótsze i mniej uciążliwe. Budowę GDDKiA kończy w tym miesiącu.

Węzeł w Gaju

W Gaju powstaje wiadukt nad DK7 o długości ponad 120 m. Na wiadukcie oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się pomiędzy ulicami Zadziele i Widokową. Dodatkowo powstaną pasy włączania na DK7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa. Koszt budowy to prawie 32 mln zł, została sfinansowana ze środków budżetu Państwa.

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów. Nowy wiadukt poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Skomplikowane prace na ul. Stelmachów coraz bardziej zaawansowane

W dzielnicy IV Prądnik Biały toczy się jedna z najważniejszych dla mieszkańców tego obszaru inwestycja, rozbudowa ul. Stelmachów, Piaskowej i Jordanowskiej. Prace nadal koncentrują się na przebudowie i budowie infrastruktury podziemnej. Stan zaawansowania robót dla sieci wodociągowej i sanitarnej określany jest na poziomie 90 proc., gazowej i deszczowej 70 proc., pozostałe na ok. 40 proc. – informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Najbardziej zaawansowane prace można zobaczyć na ul. Piaskowej, tam zakończyły się roboty związane z budową lub przebudową infrastruktury podziemnej, ekipy zaczęły już pierwsze prace brukarskie. To bardzo ważne bo obecnie na całym obszarze bardzo utrudnione jest poruszanie się. Roboty ziemne nadal toczą się na ul. Stelmachów i Jordanowskiej. Otwarta w kilku miejscach pozostaje kwestia przejęcia działek, która determinuje dalszy postęp robót.

Ostatecznie rejon tych ulic zmieni się diametralnie, pojawi się jezdnia, obustronne chodniki, a obszar ul. Piaskowej i Chełmońskiego połączy rondo.

Mieszkańcy, którzy chcą wziąć udział w naradach, które odbywają się co tydzień na terenie placu budowy, zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub [email protected].

Zadanie realizujemy wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa SA. Koszt inwestycji to ok. 36,2 mln zł (w tym: Zarząd Dróg Miasta Krakowa ok. 30,8 mln zł, Wodociągi Miasta Krakowa ok. 5,4 mln zł). Umowny termin zakończenia inwestycji to czerwiec przyszłego roku.

Budują sieć gazową na ul. Tuchowskiej

Polska Spółka Gazownictwa buduje sieć gazową na ul. Tuchowskiej. Pracami objęty jest fragment miedzy budynkami nr 7 i 17. Obowiązują zmiany w ruchu drogowym.

Na odcinku, gdzie trwają prace instalacyjne, wprowadzono połówkowe zwężenie jezdni. W razie potrzeby ruch jest kierowany przez uprawnione osoby.

Zakończenie prac przewidziano na 19 czerwca.

Roboty na ul. Bogucianka – tak od 10 czerwca pojadą autobusy

Trwa przebudowa ulicy Bogucianka w Tyńcu. Od 10 czerwca droga zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego na odcinku od skrzyżowania z ul. Benedyktyńską i Bolesława Śmiałego do skrzyżowania z ul. Walgierza Wdałego. Swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 112, 203, 243 i 612. Zostaną uruchomione dwie linie zastępcze – nr 703 i 712.

Zmiany w ruchu drogowym:

Podczas tego etapu wykonawca przystąpi do prac związanych z przebudową uzbrojenia terenu oraz elementów pasa drogowego. Z zamkniętego fragmentu będą mogły korzystać pojazdy budowy oraz mieszkańcy posesji, które są zlokalizowane wzdłuż zajętego odcinka drogi. Na terenie robót utrzymany zostanie ruch pieszych

Objazdy dla ruchu kołowego poprowadzone zostaną: ul. Bolesława Śmiałego, autostradą A4, Skotnicką, obwodnicą (DK 44) oraz ul. Tyniecką. Dla rowerzystów ulicami: Zakleśnie, Obrony Tyńca i Bolesława Śmiałego.
Zmiany w komunikacji miejskiej:

Linie autobusowe:

  • nr 112, 612 – będą kursować po trasie skróconej: „Os. Podwawelskie” – „Tyniec”
  • nr 203 – będzie kursować po trasie skróconej: „Czerwone Maki P+R” – „Tyniec”
  • nr 243 – będzie kursować po trasie zmienionej: „Borek Fałęcki” – ... – Skawina: ul. Korabnicka, ul. Popiełuszki – „Skawina”

Zastępcze linie autobusowe:

  • nr 703 – będzie kursować po trasie: „Skawina SCK” – ... przystanek „Skawina Cmentarz” – ... – „Tyniec Kamieniołom”
  • nr 712 – będzie kursować po trasie: „Skawina Podgórki” – ul. Bogucianka – „Walgierza Wdałego”
  • Linia będzie funkcjonować od 10 do 21 czerwca
  • Autobusy będą kursować w dni robocze, w godz. 7.00–17.00 co pół godziny
  • Kursy wariantowe będą dojeżdżały do pętli „Skawina SCK”.

Przebudowa ulicy Mierzeja Wiślana – kolejny etap prac

W czwartek, 6 czerwca, rozpoczął się kolejny etap przebudowy ulicy Mierzeja Wiślana w Płaszowie. Na fragmencie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, a także powstaną chodnik i ścieżka rowerowa. Roboty są realizowane przez dewelopera w ramach inwestycji niedrogowej.

W pierwszej kolejności prace są prowadzone przy budowie chodnika i ścieżki rowerowej na odcinku ok. 90 metrów. Na czas prac wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę oraz zakaz zatrzymywania się.

Większe zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w połowie lipca, kiedy drogowcy zajmą się wymianą nawierzchni jezdni oraz krawężników na odcinku od ul. płk. Dąbka do wjazdu na teren inwestycji. Wtedy jezdnia zostanie zawężona i będzie obowiązywać ruch wahadłowy.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec sierpnia.

Fragment ulicy Do Wilgi zyska nowe oblicze

Trwa remont blisko 100-metrowego odcinka ulicy Do Wilgi, od budynku nr 13 w kierunku ul. Zakopiańskiej. W ramach inwestycji deweloperskiej m.in. wyniesiona zostanie tarcza skrzyżowania z ul. Klementyny Hoffmanowej, a także powstanie chodnik wraz z odwodnieniem i kanałem technologicznym. Ulica zyska również nową nawierzchnię.

W związku z pracami obowiązują miejscowe wygrodzenia jezdni, na odcinkach o długości 20-25 m. Występują także utrudnienia w ruchu pieszym.

W miejscach zwężenia jezdni, w razie potrzeby, ruch kierowany jest przez osoby uprawnione.

Zakończenie zadania planowane jest na marzec przyszłego roku.

Prace na ul. Czerwone Maki, utrudnienia dla pieszych

Do końca czerwca drogowcy będą pracować w rejonie ulicy Czerwone Maki na Ruczaju. Zajmą się remontem nawierzchni ścieżki wzdłuż cmentarza, a także ciągu pieszego od centrum handlowego Atut w kierunku ul. Babińskiego.

Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, w związku z robotami będą występować niedogodności dla pieszych.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska